Англиканската църква в Америка (АЦА), която обединява около сто консервативни енории с над пет хиляди енориарши, е обявила своето преминаване към римокатолицизма. На заседанието на съвета на епископите на АЦА, проведено миналата седмица в Орландо, щата Флорида, е било взето решение да бъде изпратена официална молба до Конгрегацията по вярата на Ватикана. С тази молба ще се поиска АЦА да бъде приета в пълно общение с Римокатолическата църква.
По този начин лидерите на АЦА показват, че са приели предложението на папа Бенедикт Шестнадесети, изложено в документа „Aglicanorum Coetibus“ и публикуван през ноември миналата година. В него се призовават всички англикани, които са недоволни от либералните промени в Англиканската църква, да преминат безпрепятствено към римокатолицизма. Енориите, които се присъединят към Ватикана, ще получат специален статут и ще могат да съхранят англиканските си богослужебни традиции, ще имат и частично самоуправление.
АЦА е създадена през 1991 г. в резултат от сливането на две консервативни деноминации, които прекъсват общението си с Англиканското съобщество и с неговия примас, Кентърбърийския архиепископ.
Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a3qr
| Словото стана плът |
|---|
Англиканската църква в Америка (АЦА), която обединява около сто консервативни енории с над пет хиляди енориарши, е обявила своето преминаване към римокатолицизма. На заседанието на съвета на епископите на АЦА, проведено миналата седмица в Орландо, щата Флорида, е било взето решение да бъде изпратена официална молба до Конгрегацията по вярата на Ватикана. С тази молба ще се поиска АЦА да бъде приета в пълно общение с Римокатолическата църква.











