Предстоятелят на Македонската православна църква архиеп. Стефан е подложен на натиск, за да подаде оставка след разкритията за крупни злоупотреби с църковно имущество с негово участие. През март миналата година той е подписал договор за отдаване на два атрактивни църковни имота за четиридесетгодишно ползване на двадесет и двегодишен бизнесмен от македонски произход, който живее в Австралия. Бизнесменът, по професия готвач, се ангажирал да вложи осемдесет и три милиона евро за реконструкцията и използването на хотел „Изгрев“. Освен него бизнесменът щял да ремонтира и хотелския комплекс „Бисер“, да изгради още един хотел с триста стаи, спортни обекти, спа център, басейн и т. н. В договора, сключен тайно от Св. Синод на МПЦ, е уредена и печалбата за архиеп. Стефан – сто и петдесет хиляди евро годишно, като се отчита инфлацията, двадесет на сто от годишната печалба на „Изгрев“ и тридесет на сто от печалбата на комплекс „Бисер“. Тази част от договора е включена като анекс и според написаното двете страни са били длъжни да я пазят в тайна и да не я публикуват, нито показват на трети лица.
В Македония недоумяват как архиепископът се е доверил на такова съмнително лице, което не притежава реален капитал, твърде млад е, за да има сериозен бизнес, и е познат на австралийските органи на реда за различни престъпления. Верен на тактиката си още от встъпването си в длъжност, архиеп. Стефан пази пълно мълчание и не коментира скандала, който залива македонската преса. Той не дава обяснения нито на журналистите, нито на своите „събратя по корона“ в Св. Синод, които очакват неговата позиция. Още повече че комплексът „Изгрев“ вече два пъти „изгаря“ в губещи за Македонската църква сделки, като първия път беше ипотекиран срещу един милион евро пак от архиеп. Стефан и изгубен, а после беше купен отново от Скопската епархия за милион и половина евро. Предстоятелят на МПЦ се задоволи само да обясни, че неговият финансов съветник Димитър Белчовски (дякон и професор в Богословския факултет – бел. ред.) не е замесен в тези сделки, а подписът му вероятно е бил фалшифициран. По този случай участниците в едната страна на сделката, бизнесмените Миладинови, бяха осъдени на общо двадесет години затвор, докато участниците във втората страна на договора, т. е. подписалите от страна на МПЦ, се оказаха невинни и без отношение към случая. Македонските медии изброяват и редица други случаи, които скандализираха обществото и Църквата, но не доведоха до оставка на архиеп. Стефан. Очаква се през март Св. Синод да заседава и обсъди поредния скандал с църковни имоти.
Предстоятелят на Македонската православна църква архиеп. Стефан е подложен на натиск, за да подаде оставка след разкритията за крупни злоупотреби с църковно имущество с негово участие. През март миналата година той е подписал договор за отдаване на два атрактивни църковни имота за четиридесетгодишно ползване на двадесет и двегодишен бизнесмен от македонски произход, който живее в Австралия. Бизнесменът, по професия готвач, се ангажирал да вложи осемдесет и три милиона евро за реконструкцията и използването на хотел „Изгрев“. Освен него бизнесменът щял да ремонтира и хотелския комплекс „Бисер“, да изгради още един хотел с триста стаи, спортни обекти, спа център, басейн и т. н. В договора, сключен тайно от Св. Синод на МПЦ, е уредена и печалбата за архиеп. Стефан – сто и петдесет хиляди евро годишно, като се отчита инфлацията, двадесет на сто от годишната печалба на „Изгрев“ и тридесет на сто от печалбата на комплекс „Бисер“. Тази част от договора е включена като анекс и според написаното двете страни са били длъжни да я пазят в тайна и да не я публикуват, нито показват на трети лица.











