Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (4 Votes)
1_23.jpgНад 60% от браковете във Варна се сключват само в гражданското. Оказа се, че младоженците решили да се венчаят в морската столица масово пренебрегват църковния брак.

За миналата година в ритуалните зали на общинското дружество „Обреди" са били сключени 1787 сватби. За същия период църковните бракове направени в православните храмове в града са едва 679, сочи справка на Варненската и Великопреславска митрополия. Цифрите показват, че едва 38 на сто от хората, които се женят в морската столица го правят и според християнските канони. Около една десета от сватбите във Варна са на смесени двойки, т.е. единият от младоженците е чужденец и е възможно да не е християнин. Дори и така погледнато обаче, процентът на хората, които подминават църковния брак, пак не е малък, коментираха местни сватбени агенти.Най-голяма част от храмовите обреди са се състояли в църквата „Св. Атанасий". 308 двойки са се врекли във вярност пред Бога в този храм. Далеч по-малко, едва 132 сватби са се състояли под купола на Катедралния храм „Свето Успение Богородично".

Най-предпочитани за бракосъчетания са църквите в централната част на града, показа проверка на „Позвънете". След храма „Св. Атанасий" и Катедралата, най-много сватби отчитат в църквата „Св. Петка" - 87. В „Малката Богородица" и „Св. Николай" пък са се венчали съответно 65 и 61 двойки. Едва 10 души са избрали да дадат обет за вярност в храма „Св. Параскева". Нито едно сватбено тържество не се е състояло в църквата „Св. Димитър" във варненския квартал „Владислав Варненчик" през изминалата година.

18 брака са сключени в храма "Св. Цар Борис" в "Аспарухово". В район "Младост" едва 3 двойки са се врекли пред Бог в църквата "Св. Пророк Илия" в кв. "Трошево". Най-много църковни бракосъчетания в морската столица са се сключвали през септември и октомври. През  Това обясни председателят на църковното настоятелство на храм "Св. Атанасий" отец Дончо. Пикът на църковните венчавки обаче се разминава драстично с този на браковете, сключени в гражданското. От "Обреди" отчитат като най-наситени на сватби месеците май, юни и август.

Според Семейния кодекс граждански брак се сключва от кмета на общината или оторизирано от него лице. Църковните венчавки са по желание и сключването на брак в храм няма юридическа стойност. Според някои сватбени агенти в града, църковните бракове за много от младоженците са по-скоро мода. Обредът добавял още едно преживяване на младоженците в сватбения им ден. Специалистите не скриха, че не малък процент от мераклиите за църковна сватба не са предварително кръстени в храм. Без Свето кръщение на малдоженците обаче не им е позволено да се венчаят в църква. Затова и много от тях се кръщавали непосредствено преди сватбеното тържество. Същото важало и за кумовете, които за да са свидетели на църковната венчавка също трябва да са кръстени.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33fu4 

Разпространяване на статията: