По предложение на Софийска епархия, подкрепено и от Сливенска епархия, делегатите на събора са приели БПЦ да се сдобие със знаме и герб. Величкият епископ Сионий, ректор на Софийската духовна семинария "Св. Йоан Рилски", е предложил точно описание облика на знамето: три златни купола на зелен фон с дикирий и трикирий и три паметни дати за нашата Църква – 927, 1235 и 1953 г. Това предложение е било прието от участниците в събора. Как ще изглежда гербът, все още не е напълно уточнено. Предстои идеята за него да бъде дооформена и описана в следващите дни.
Досега БПЦ не е имала свое знаме и герб, каквито други поместни православни църкви отдавна ползват. Идеята за знаме и герб се подемаше на няколко пъти от отделни богослови и свещеници, но Св. Синод досега не й обръщаше внимание. Сегашният "пробив" на събора е станал възможен, когато се обсъждал въпросът за печата на БПЦ - Българска патриаршия, на който стои годината 1953. Основателно се смята обаче, че тъй като тя е свързана с един скорошен етап от историята на нашата църква, а не с нейното основаване, на официалните знаци на БПЦ трябва да стоят други дати.
Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3346x
| Словото стана плът |
|---|












