На Велики четвъртък от 9 ч. Старозагорски митрополит Киприан ще отслужи предвидените за този ден богослужения – Велик маслосвет, вечерня и божествена св. Василиева литургия в катедралния храм „Св. Николай“ в гр. Стара Загора. За десета поредна година архиереят ще извърши чина по умиване на нозете на дванадесетима избрани от него свещенослужители, дякони, иподякони и миряни. Сред тях ще бъде и о. Маркос, който служи в първия български православен храм „Св. Йоан Рилски“ в Република Южна Африка.
Ритуалът се извършва на Велики четвъртък от някои архиереи по примера на Иисус Христос, Който преди Тайната вечеря измива нозете на Своите ученици. Това е напомняне за голямото смирение на Спасителя, Който наставлява учениците Си с думите: „… който иска между вас да бъде големец, нека ви бъде слуга; и който иска между вас да бъде пръв, нека ви бъде раб, както Син Човеческий не дойде, за да Му служат, но да послужи и даде душата Си откуп за мнозина“ (Мат. 20:26-28).
Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/4pwqx
| Словото стана плът |
|---|













