На 21 март Негово Светейшество Българският патриарх Даниил и членовете на делегацията на БПЦ пристигнаха в Тбилиси, за да вземат участие в опелото и погребението на Грузинския патриарх Илия II. Предстоятелят на БПЦ е придружаван от Ловчанския митрополит Гавриил, ставр. иконом Вениамин Павлов – клирик на Ловчанската епархия, д-р Александър Смочевски – съветник по каноничноправни въпроси на Българския патриарх, и Димитър Горанов – началник на кабинета на Българския патриарх.
В 19 ч. грузинско време патриарх Даниил отслужи трисагий за блаженопочиналия първойерарх на Грузинската православна църква в катедралния храм „Самеба“ („Света Троица“) в Тбилиси. Пред медиите патриарх Даниил сподели първите си впечатления от атмосферата в грузинската столица. Хиляди хора се стичат да се простят със своя първойерарх, "обединен в тъгата за неговото отшествие, но и в любовта си към него, защото без да го обичат тези хора не биха пропътували такова разстояние и не биха дошли тук, за да се сбогуват с него. Той е посял в сърцата на всички тези хора семенце любов, което е израснало и е дало плод на истинска синовна любов към своя духовен отец. Това е изключително голям плод на неговото служение. Ние се молим за упокоението на един човек, но тук няма скръб. Тук има благодатта на молитвата на толкова много хора, което е истински живот. Днес грузинският народ скърби за своя духовен баща, но участвайки в молитвата, получава изключително голямо благословение".
Снимка: Сайт на Софийска митрополия
Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/4pxhp
| Словото стана плът |
|---|













