Мобилно меню

3.4761904761905 1 1 1 1 1 Rating 3.48 (21 Votes)

/imG 5381На 13 януари в камерната зала на Софийската опера се състоя премиерата на музикалната поема „Рилският пустинник“, адаптирана за деца.

Представлението е замислено като възможност младите зрители, децата и учениците, да се запознаят с личността на св. Йоан Рилски чрез оперното изкуство. Затова директорът на операта акад. Пламен Карталов и композиторът на творбата ставр. ик. Кирил Попов бяха поканили на премиерата представители на образователни институции от столицата, сред които Ваня Кастрева – началник на Регионалното управление на образованието – София-град, Ваня Найденова – главен експерт по религия в МОН, д-р Елена Търничкова – държавен експерт по музика в МОН, Виолина Велкова – директор на 150-о ОУ „Цар Симеон Първи“, д-р Полина Спирова – преподавател в Богословския факултет на СУ, столични учители и възпитатели.  

/imG 2409Преди началото на представлението о. Кирил Попов приветства учениците, родителите и учителите с голяма радост, като сподели, че в този момент се изпълва една негова мечта, поемата „Рилският пустинник“, по която е направена операта, да достигне до повече български деца. Композиторът разказа, че преди 87 г. Министерството на народното просвещение, още при публикуването на поемата, взима решение тя да се популяризира сред българските ученици. Той самият е бил възхитен от текста на творбата и се решава да напише музиката към нея, за да се превърне в оперно произведение. О. Кирил Попов подчерта важната роля на акад. Карталов, който го е насърчил да създаде „Рилския пустинник“.

/imG 2415Музикалното произведение за деца следва сюжета на оригиналната творба, но е по-кратко. Сценичната адаптация е дело на проф. Пламен Карталов и Вера Петрова, диригент е Виолета Димитрова.

Първите малки зрители на произведението бяха от столичното 150-о ОУ „Цар Симеон Първи“, от детския църковен хор „Св. Серафим Софийски“ и от няколко столични неделни училища. Те наблюдаваха с интерес музикалната поема, като особено впечатление им направи изпълнението на малкия Иван Радев, който играе племенника на св. Йоан Рилски, и появата на царя, който получава благослов от Рилския пустинник.

/imG 2435Придружителите на децата усетиха непреходността на поемата не само с нейните духовно-нравствени поучения, но и с прозвучалата в началото изповед на главния герой: „О, жалко е за тоз народ, защото няма люде духом силни и няма вождове любвеобилни… И свян, и свян, о, отче, няма, а само користи, измама... Душата ми вопий и възридава, че няма никакъв изхо̀д за нашия велик народ. Останал без пророци и тълма̀чи, без пътища и без водачи като в пустиня опустяла. О, отче мой, о, отче мой, солта напълно е обезсоляла… Тежи, тежи ми на душата! Ще ида аз навътре във гората… И ден, и нощ ще моля Бога Савао̀т за тоз озлочестен народ“.

/imG 2451След края на представлението и аплодисментите директорът на операта благодари на целия екип. Акад. Карталов нарече камерната сцена „ковачница на зрители“ и разказа, че доскоро това е била репетиционна зала, на която вече се представят различни произведения, повечето насочени към детската аудитория. Той изрази надежда все повече ученици да се учат да слушат музикални произведения и да посещават представленията на Софийската опера и балет.

Акад. Пламен Карталов и о. Кирил Попов проведоха кратка среща с представителите на образователните институции. Всички заедно си пожелаха учениците да бъдат възпитавани и образовани във високи културни и нравствени ценности. Акад. Карталов изрази готовност за по-тясно сътрудничество с РУО София-град, като заяви, че операта е отворена за учениците като възможност за музикално възпитание и образование на младото поколение.

419218516 1210109379947539 1147887092384127366 nО. Кирил с присъщата си благост обясни християнския смисъл на думите възпитание и образование. Възпитание е даването на това питание (храна), което идва отгоре, свише, духовното, а образованието е стремежът да открием образа на Бога в ближните.

След срещата учителите от 150-о училище решиха да включат в програмата на учениците изучаване на християнски поеми и някои подходящи песнопения.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dd3k3 

Разпространяване на статията: