Старата митрополия в Несебър, построена през 6 в. и носеща името на Божията Премъдрост – Света Софѝя, влезе в ролята си на духовен център и се изпълни с живот благодарение на акапелното изпълнените на православни песнопения в прослава на Пресвета Богородица, тачена като закрилница на града.
Беше планирано на 8 септември 2023 г., на празника „Рождество Богородично“, да се проведе Първият хоров фестивал за православна музика в Несебър, иницииран от месемврийското Народно читалище „Яна Лъскова – 1905“. Поради обявения национален траур на този ден проявата беше преместена на следващия ден – 9 септември. Концертът започна с песнопенията „Тебе поем“, „Во царствии Твоем“ и „Слава Отцу и Сину“, които са част от богослужението. Те бяха изпълнени от наскоро създадената вокална група „Лававе“ към читалището в Несебър с ръководител Неделина Захариева. Също с църковни песнопения и няколко народни песни се включи Дамският камерен хор от Народно читалище „Наука – 1870“ в Троян с ръководител Надежда Бурева. Участваха още камерен дамски хор „Лира“ при НЧ „Христо Ботев – 1872 г.“, гр. Нови Пазар, с диригент Милка Данаилова. Те бяха подбрали избрани части от св. Литургия, което създаде атмосфера, възвръщаща митрополитския храм към исконното му предназначение.
Акапелните песнопения се редуваха с подбрани текстове с идеен център празника Рождество Богородично. Прозвучаха думите от Протоевангелие на Яков за живота на Божията майка, също и такива за нейното зачатие, рождество, въведението в храма и нейното успение. До широката публика с разностранни културни интереси достигнаха молитви към Бога и към Неговата майка. Припомнена беше вековната история на града с многобройните му храмове и манастири и най-известните икони на Пресвета Богородица, включително преданието за появата на чудотворната икона на Богородителницата, посочила мястото на днешния действащ храм, носещ нейното име, както и многбройните чудеса извършени от Пресветата Дева.
Вечерта завърши с всеобщо изпълнение на „Многая лета“.
Оставаме с очаквания фестивалът да се разраства и да се превърне в добра практика за Несебър, а старата митрополия „Света Софѝя“ да бъде съсредоточие на подобни начинания в прослава на Божията майка.
Снимки: Авторката и Ивон Кючукова