Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)

003 001 CarevecС благословението Великотърновския митр. Григорий Великотърновска митрополия организира на 1 юли (неделя) честване на празника Възвръщане честнѝте мощи на преп. Йоан Рилски Чудотворец от Търново в Рилския манастир.

Светецът се смята за един от покровителите на старопрестолния град, тъй като мощите му са престояли там 274 години. Пренесени са били от Средец в новата столица от цар Асен I през 1195 г., за може чрез молитвите на светеца да се благослови града и държавата. Мощите на поне 7 светци са се съхранявали по храмовете и манастирите на Търновград по време на Второто българско царство. През 15 в., след възстановянето на Рилския манастир, тамошните монаси, като узнали, че мощите на техния покровител са в Търновската митрополия, върнали мощите в Рилската св. обител. За събитието узнаваме от разказ на Владислав Граматик. Търновци категорично не искали да дават тялото и да се лишават от благодатта на преподобния. Но монасите притежавали султанска заповед и било отсъдено в тяхна полза. Прелялата река Росица била първото изпитание. Пътниците не смеели да продължат. Тогава благодатен мирис се разнесъл от раката и те се осмелили и намерили брод, по който да преминат. Процесията тържествено била посрещната в Никопол от велможата Богдан, заедно с всички християни. В Средец монасите престояли шест дни, в които си починали, а мощите на св. Йоан, поставени до тези на св. крал Стефан Милутин, двойно благоухаели в ротондата „Св. Георги“. Натътък по пътя се събрал много народ. Достигнали метох Орлица в навечерието на Петровден и там отпразнували деня на светите първовърховни апостоли. На следния ден, 30 юни 1469 г., с голямо въодушевление и радост пристигнали в Рилския манастир, което отново било съпътствано от много чудеса. Още тогава е бил установен празникът – на 1 юли, защото в навечерието на този ден пристигнали в манастира.

През 1999 г. Св. Синод на Българската православна църква – Българска Патриаршия, организира национално честване на 530-годишнината от славното събитие. Тогава специално осветена на мощите плащаница, бе тържествено пренесена от Велико Търново в Рилския манастир. В светите литургии участваха всички архиереи, во главе с блаженопочившия патриарх Максим.

По Божие благоволение и с благословението на светеца през октомври 2009 г., след решение на Св. Синод, частица от мощите на св. Йоан Рилски бе отделена и бе пренесена във Велико Търново от Негово Високопреосвещенство Великотърновския митр. Григорий. С голямо въодушевление християнската общност прие този духовен дар. Изнася се за поклонение на празници. Няма да бъде пропуснат и празникът тази неделя, когато по време на св. Литургия богомолците ще имат възможност да се поклонят на светинята.

В 12 ч. ще започне литията от катедралния храм до хълма Трапезица. Там през 1195 г. в нарочно построена църква са били положени мощите на великия български отшелник, като по-късно около нея се е оформил и манастирски комплекс. Именно на това свято място ще започне четенето на акатиста към св. Йоан Рилски. Кръстният ход и четенето на акатиста ще продължат през знаковите църкви в кв. „Асенов“ – „Св. Димитър Солунски“, „Св. апли Петър и Павел“ и „Св. Йоан Рилски“. Първата от тях е свързана с обявяването на въстанието на Асен и Петър през 1185 г. Другите две църкви са били в границите на митрополитския комплекс след падането на Търновград. Вероятно там са били съхранени безценните мощи до 1469 г., когато рилските монаси ги върнали в манастира.

Честването ще завърши с девети час и вечерня в храм „Успение Богородично“, с което ще се направи преход към празника Полагане честната дреха на Пресвета Богородица във Влахерна.

Събитието е обявено като официално изпращане от старопрестолния град на Поклонническия поход „Св. Йоан Рилски“ – 2018, който тази година тръгва на 14 юли от гр. Никопол. Предвижда се да се премине пешеходно предполагаемият път, по който са пренесени мощите на Рилския светец през 1469 г. в участъка от Никопол до Враца. С реализацията на този маршрут приключваме още един етап от подготовката за честването на 550-годишнината през следващата година, когато амбицията ни е тържествено и масово да изминем целия път от Велико Търново до Рилския манастир, сподели Евгени Коев, секретар на ТД „Академик-ВТУ“.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/uxqcf 

Разпространяване на статията: