Мобилно меню

4.9473684210526 1 1 1 1 1 Rating 4.95 (228 Votes)

 MG 6943На 20 юни в аулата на Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ се състоя представяне на сборника „Стратегически насоки за развитието на религиозното образование в България“. Събитието се проведе с благословението на Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит. Организатори бяха Центърът за образователни инициативи „Двери“ и Богословският факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Изданието е финансирано от Дирекция Вероизповедания на Министерския съвет и Русенска митрополия.

Представянето на сборника събра специалисти от всички институции, ангажирани с проблемите и бъдещето на религиозното образование у нас. Трима митрополити – Великотърновски Григорий, Западно- и Средноевропейски Антоний и Русенски Наум взеха участие в представянето и дискусията. Софийска митрополия беше представлявана от Белоградчишки еп. Поликарп, викарий на Софийския митрополит, архим. Василий, протосингел на Софийска митрополия, ик. Ангел Ангелов, духовен надзорник на Софийска епархия. Софийската духовна семинария също изпрати свой представител в лицето на йером. Мелетий, зам. ректор на духовното училище. Събитието уважиха и сестрите от Драгалевския манастир.

Сред присъстващите бяха проф. Пламен Макариев, председател на експертния съвет към МОН по въпросите на религиозното образование, Ваня Станчева от РУО-София, проф. Жоржета Назърска от УниБИТ, Кети Гечева, представител на Асоциацията на българските училища в чужбина, преподаватели от Богословския факултет, представители на Столична община и др. Експерти и учители по Религия бяха пристигнали и от други градове в страната. Сред тях бяха Мирела Кючукова от Православно-информационния център в Благоевград, Илиян Чолев, учител по Религия и бивш експерт по предмета в РУО-Разград, Илияна Стефанова, учител по Религия от Стара Загора и др.

Проф. Александър Омарчевски, декан на Богословския факултет, приветства гостите, като подчерта важността на проблематиката, поставена в новоиздадения сборник.

 MG 6970Форумът беше приветстван от Русенския митр. Наум, който беше лично ангажиран с подготовката на изданието. В неговата епархия се проведоха поредица семинари с международно участие по въпросите на религиозното образование. Резултатите от тях залегнаха в основата на анализа, направен от Центъра за образователни инициативи „Двери“ и публикуван в настоящия сборник. В словото си митр. Наум подчерта актуалността на темата и нарече новата издание „важно събитие за нашата Църква и нов лъч на надежда“.

В словото си владиката разясни мотивацията си да е домакин на поредицата работни срещи на учители и катехизатори от нашата страна и чужбина. „За Русенска света митрополия, като домакин, техните усилия и трудове са важни и подкрепата ни за тях и тяхното дело е за нас не само радост, но още и въпрос на дълг, защото делото, на което тези хора са посветили силите и талантите си, е част от общата богозаповядана мисия на Православната ни църква, насочена към грижата за идващите след нас, за изковаването на онези духовни ориентири и ценности, върху които те ще могат градят своето бъдеще, бъдещето на цялото ни общество, на цялата ни страна“.

В края на приветствието си митр. Наум благопожела „успех на новоизлезлия сборник Стратегически насоки за развитието на религиозното образование в България, а на екипа на Център за образователни инициативи „Двери“, както и на всички, които са по един или друг начин съпричастни към делото и мисията на религиозното образование у нас желая крепко здраве и благодатни сили, вдъхновение и добри плодове от полагания труд, който е труд за доброто и ползата на цялата ни Църква и на нашето Отечество, на обществото ни и лично на всекиго от нас“.

 MG 7005

Отношение по въпроса за взаимоотношенията между институциите, ангажирани в религиозното образование, взе Западно- и Средноевропейският митр. Антоний. Той посочи като пример сътрудничеството, установено между ръководената от него епархия и Центъра за образователни инициативи „Двери“ с българските училища в чужбина, които са повече от 300. Той представи новите съвместни инициативи, подкрепени и от МОН, за християнско ограмотяване на българските ученици зад граница, като посочи, че подготвяните материали ще бъдат полезни и за учениците в страната.

Представени бяха и авторите на сборника: д-р Полина Спирова, д-р Златина Каравълчева и Цветомира Антонова. Те запознаха присъстващите със съдържанието на изследването и призоваха всеки да съдейства от своето място и работна позиция за подобряване на условията, в които религиозното образование у нас се развива. Това е възможно само при тясно и добронамерено сътрудничество между всички институции, както и лична ангажираност на участниците в процеса.

 MG 6954Полина Спирова разказа за отправната точка на екипа при обработването на събраната информация за състоянието на религиозното образование в България, а именно – че предложените стратегически насоки не представят една желана, но нереалистична ситуация на бъдещето на религиозното образование у нас, но изхождат от обективните дадености и особености на обществения и църковен живот. Конкретните стъпки, предложени в изданието, са съобразени със състоянието на предмета Религия и вероучението в страната. Представени бяха три направления, в които би следвало да се насочат усилията на участниците в процеса: организационно обезпечаване, дидактическо обезпечаване и преодоляване на стереотипите в обществото към религиозното образование.

Подчертана беше и необходимостта да бъде уреден статутът на учителите по Религия и на преподавателите в прицърковните училища, за да започнат те да получават достойно възнаграждение и социална сигурност.

 MG 7020Златина Каравълчева отбеляза, че основният проблем на религиозното образование у нас е изолацията, в която се осъществява то. Представени бяха различни предложения за промяна, които да отворят религиозното образование към обществото, училищната общност, както и за отваряне на самото съдържание на предмета към съвременните проблеми на обществото.

 MG 7044

Проф. Пламен Макариев, изрази мнение, че представеното изследване е актуално и важно. Той подчерта, че Експертният съвет към МОН се е съобразил с много от проблемите, анализирани в сборника. Според проф. Макариев основната трудност се състои в това, че учителите по религия не могат да съберат достатъчно норматив, за да бъдат назначени на пълен щат. Затова при съставянето на новите програми по Религия е направен опит да се създадат такива условия. Той отбеляза, че се предвижда организирането на допълнителна квалификация на началните учители, за да могат и те да преподават Религия. Ще се положат усилия и за повишаване на методическата култура на учителите по Религия. Проф. Макариев подчерта, че при съставянето на новите програми е била търсена по-голяма изчерпателност на учебното съдържание, което дава по-голяма прозрачност на предмета.

 MG 7045

Представителят от Разград Илиян Чолев изрази радостта си от участието си в това представяне и възможността да се води дискусия за религиозното образование у нас. Той припомни колко ентусиазъм и посветеност на делото се изисква от учителя по Религия и че все по-малко са хората, които се отдават на това поприще. Илиян Чолев изрази огорчението си от липсата на достъчна подкрепа от страна на църковното ръководство на работата на учителите. Той изрази надежда в бъдеще да има още срещи на ангажираните с религиозното образование, които да се подкрепят и окуражават в работата.

Форумът завърши с уверението, че пред религиозното образование у нас има добри перспективи, ако отговорните институции установят доброномерен диалог и успеят да постигнат ползотворно сътрудничество.

В края на представянето присъстващите получиха екземпляр от изданието.

Снимки: Стефка Борисова

 

 

 MG 6971

 

 MG 7040

 MG 6996

 MG 7052

 MG 7063

 MG 7068

 MG 7025

 

 MG 6985

По-долу можете да видите видео от събитието в православния видеоканал „Храм“ на Соня Анкова:


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/uxhrh 

Разпространяване на статията: