Мобилно меню

4.6 1 1 1 1 1 Rating 4.60 (10 Votes)
1_21.jpg
На 21 февруари след повече от петнадесет години прекъсване в Пловдив бе проведена свещеническа конференция, свикана от Пловдивския митр. Николай. На поканата се отзова почти цялото свещенство в Пловдивска епархия. Епархийският салон при храм „Св. Петка” беше препълнен от духовенството. Основната тема бе концепцията на Св. Синод на БПЦ за конфесионално преподаването на „Религия” в българското училище.

Това бе основната тема в доклада на митрополита, който разкри църковната позиция в дебата за въвеждането на религията като редовен предмет в училище, както и опасността от „подводните камъни” в концепцията на комисията, излъчена от МОН. Митрополитът призова свещенството да запознае от амвона енориашите си с правилността на позицията на Църквата и съответно да ги призове за тяхната подкрепа. Тази подкрепа те трябва да удостоверят с прякото си участие в инициирана подписка в подкрепа на преподаването на религия в училище, по препоръка и на самия патриарх Максим и Св. Синод.

Подобна подписка бе събирана в период от десетина години, от 1994 до 2004 г., и бяха събрани 209 000 подписа от храмове в цялата страна. През април 2005 г. тя бе внесена в Министерския съвет и по-късно препратена в МОН. Това уточни един от свещениците, о. Милен Недев, но тя така и не бе огласена. Явно някои политически структури не желаят да се знае за нейното съществуване.

Митрополит Николай сподели впечатленията си от срещите с децата в Пловдивски училища, където изнесе няколко урока и отбеляза интереса им към знанията за Бога, както и отзивчивостта на директорите и учителската колегия. Той запозна свещениците с идеята си да обнови някои подходящи за целта манастири, където през лятната ваканция да се организират от Пловдивска митрополия летни лагери за деца, изучаващи вероучение. Митрополит Николай има намерение да разпространява безплатно учебниците по вероучение на преподавателя от Софийската духовна семинария г-н Иван Николов, като най-подходящо помагало за децата в настоящия момент. Задвижен е и въпросът с издаването на учебник по „Религия” за 4 клас, който ще се отпечата с благословението на Пловдивския митрополит. Негов автор е Евгений Гюнов – богослов, бивш преподавател в Пловдивската духовна семинария и настоящ инспектор по Религия в РИО Пловдив.
 
Митрополитът призова онези от свещениците, които разполагат с такава възможност, да стимулират и подкрепят финансово учителите по вероучение, не само в Пловдив град, но и в останалата част от епархията – в селата и навсякъде, където се преподава религия като СИП или ЗИП. А такова преподаване в Пловдивска епархия, макар и в малко населени места и не във всички училища, има още от 1998 г. Архиереят призова също да се организират неделни училища и да се финансира преподавателска дейност на богослови, които имат тази педагогическа правоспособност.
 
Митрополитът призова свещениците да бъдат жива проповед на Христовата вяра сред пасомите си, като ги помоли да имат нужното благоговейно държание при взаимоотношенията си с тях, както и нужното прилично облекло. Прояви загриженост за онези свещеници, които обслужват по няколко енории и са във финансово затруднение. Митрополит Николай разясни на духовниците защо е забранил извършването на тайнство Венчание в съботния ден и възможността за изключения от забраната. Говори също за важността на това тайнство и че то трябва да бъде отслужвано единствено в храма.
 
Накрая архиереят изрази желанието си да зачестят тези срещи на духовенството със своя архипастир, защото има още много богослужебни, дисциплинарни и пастирски въпроси, които тепърва ще трябва да се обсъждат и изясняват, за да се стигне до яснота и уеднаквяване на практиките в богослужебния процес, както и в душепастирството при дейността на свещениците.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/338py 

Разпространяване на статията: