Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (10 Votes)
Знеполският епископ Йоан, викарий на Софийския митрополит, призова свещениците от Софийска епархия да окажат подкрепа на учителите по религия в училищата, както и на преподавателите в неделните прицърковни школа.

Това стана на свиканата днес в Софийска митрополия свещеническа конференция. Тя бе открита от Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Максим. Кириархът на епрахията благодари на духовниците за тяхната подкрепа в защитата на единството на Църквата и трудовете им за духовното обгрижване на народа. Той изрази надежда в бъдеще свещеническите конференции да се провеждат по-често и пожела успешна работа на духовниците.

Основната цел на конференцията бе запознаване на свещенството от Софийска епархия с Концепцията на Св. Синод на БПЦ. Всеки от духовниците получи екземпляр от нея. Викарият направи достояние решението на Св. Синод на БПЦ да бъдат събирани подписи по храмовете в защита на концепцията.
Знеполският епископ Йоан прочете доклад за взаимоотношенията между Църквата и училището. В него епископът наблегна на разрива, който съществува между тях, разрив с тежки последици за поколения българи. В съвременното училище „детето се възпитава в дух на анархизъм, под предлог, че се възпитава в дух на свобода”. Детето има нужда от ръководство и напътствие, за да се утвърди в християнските добродетели, така то постепенно се учи да живее в Христовата свобода, нещо което съвременното училище не предлага, каза архиереят.

Епископ Йоан сподели със свещениците избрани мисли на св. Йоан Кронщадски за религиозното обучение и възпитание на децата. Светителят съветвал преподаването на вероучението да е просто, лишено от излишни подробности, да се възпитава сърцето на децата, т.е. учителят да им помогне да открият и развият вложените в тях  от Бога вяра, милосърдие, състрадание, любов. Св. Йоан Кронщадски е смятал за най-важно учениците да станат добри, а не учени хора. Светителят е считал, че най-добро религиозно възпитание дава богослужението на Църквата.

Знеполският епископ Йоан призова постепенно да се започне възстановяването на православните братства към енорийските храмове, а не дейността им да се поема от фондации и други подобни организации.

Беше отбелязано, че е от изключителна важност да се възстановят и развият неделните училища към храмовете. По този начин да може да се компенсира липсата на задължително религиозно образование на децата в училищата.

В контекста на разговора за образованието епископът напомни на свещениците да се абонират и разпространяват официалното издание на Св. Синод – „Църковен вестник”, който също е една трибуна за църковна просвета сред българите.

Викарият призова свещениците да окажат подкрепа на учителите по Религия, работещи в училищата на територията на Софийска епархия, които са около 20 човека. Епископът сподели, че се е срещнал с тях и те са споделили основните си проблеми свързани най-вече с: липса на учебни помагала, ниското заплащане и затрудненията, свързани с формата на предмета (СИП или ЗИП).  

Архиереят препоръча помагалото на учителя от Софийската семинария Иван Николов като подходящо и предложи то да се закупи и предостави на учителите, работещи в София и околността.

Подкрепа на тези учители, както и на работещите в неделните училища, е необходима и от страна на енорийските свещеници, напомни владиката

О. Серафим от Костинброд предложи митрополията да поеме инициатива за подготвяне и издаване на учебни помагала по религия, защото иначе тази празнина ще поемат парацърковни и други организации, които може да предложат продукт със съмнително качество. Но предложението му не намери отклик.  

Епископ Йоан каза, че планира всеки месец да провежда среща с преподавателите по религия и да им помага с каквото е необходимо.

Той подчерта, че е необходимо да се продължи работата по възстановяването на социалната дейност на енорийските храмове. Епископът поощри работата на някои храмове, които имат възможност и организират трапези за бедни енориаши, посещения и подпомагане на домове за сираци, създават детски градини. Той призова социалната дейност на църквата да се разраства.  Викарият отбеляза, че засега грижата за затворниците в Софийска епархия е само на един свещеник – прот. Николай Георгиев – но в бъдеще и  по- млади духовници трябва да поемат дежурства там.

Епископ Йоан използва събранието на свещениците, за да им представи новоръкоположените техни събратя (на снимката). През последните месеци в Софийска епархия са били ръкоположени 12 свещници.

В края на конференцията викарният епископ обяви, че вероятно следващата среща на духовенството от Софийска епархия ще е след Великден. Той поиска прошка от свещениците, ако не е успял някого да приеме или да откликне на искането му и обеща, че винаги могат да го търсят за помощ и съдействие.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/338kp 

Разпространяване на статията: