Днес Врачешкият манастир „Св. Четиридесет мъченици“, Ботевградско, Ловчанска епархия, празнува храмовия си празник. Богослужението за празника оглави Ловчански митрополит Гавриил в съслужение с Неврокопски митрополит Натанаил. Участваха още десетина свещеници от различни епархии начело с архим. Григорий, родом от с. Врачеш, понастоящем брат на манастира „Св. Георги“ при с. Хаджидимово, Гоцеделчевско.
Поклонници от цялата страна се стичат на този ден в св. обител. И сега те изпълниха не само храма, а и двора на манастира, който беше озвучен, за да следят всички Преждеосвещената литургия.
По традиция в навечерието на празника се отслужва всенощно бдение, което продължава почти до зори. Манастирът е известен със строгия живот, който водят монахините.
След св. Литургия митр. Гавриил, заедно със свещениците, отслужи водосвет и освети стотиците хлябове, които поклонниците бяха наредили около мястото за водосвета. Освети се и постна гозба, която беше раздадена на всички хора.
На празника бяха дошли монахини от Ресиловския манастир „Покров Богородичен“, Дупнишко, от Девическия манастир „Св. Богородица – Живоприемни източник“, Гоцеделчевско, а присъстваха също така директорът на Дирекция „Вероизповедания“ на Министерския съвет проф. Иван Желев, кметът на Ботевград Георги Георгиев и др.













