Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (40 Votes)

Св. 40 мъченициДнес Врачешкият манастир „Св. Четиридесет мъченици“, Ботевградско, Ловчанска епархия, празнува храмовия си празник. Богослужението за празника оглави Ловчански митрополит Гавриил в съслужение с Неврокопски митрополит Натанаил. Участваха още десетина свещеници от различни епархии начело с архим. Григорий, родом от с. Врачеш, понастоящем брат на манастира „Св. Георги“ при с. Хаджидимово, Гоцеделчевско.

Поклонници от цялата страна се стичат на този ден в св. обител. И сега те изпълниха не само храма, а и двора на манастира, който беше озвучен, за да следят всички Преждеосвещената литургия.

По традиция в навечерието на празника се отслужва всенощно бдение, което продължава почти до зори. Манастирът е известен със строгия живот, който водят монахините.

След св. Литургия митр. Гавриил, заедно със свещениците, отслужи водосвет и освети стотиците хлябове, които поклонниците бяха наредили около мястото за водосвета. Освети се и постна гозба, която беше раздадена на всички хора.

На празника бяха дошли монахини от Ресиловския манастир „Покров Богородичен“, Дупнишко, от Девическия манастир „Св. Богородица – Живоприемни източник“, Гоцеделчевско, а присъстваха също така директорът на Дирекция „Вероизповедания“ на Министерския съвет проф. Иван Желев, кметът на Ботевград Георги Георгиев и др.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33c6q 

Разпространяване на статията:

 

 

© 2005-2023 Двери БГ и нашите автори. За контакти с екипа - тук.
Препечатване в други сайтове - само при коректно посочване на първоизточника с добре видима хипервръзка. Всяка друга употреба и възпроизвеждане, включително издаване, преработка или излъчване на материалите - след изрично писмено разрешение на редакцията и носителите на авторските права. 
Двери спазва етичния кодекс на българските медии, както и политика за защита на личните даннни на посетителите.