Реставрацията на десетките уникални стенописи в строената през 11 в. Боянска църква в София е пред приключване. Свършена е основната работа по тях, предстои фината доработка върху изображенията. С реставрирането се занимават български специалисти, като техен ръководител е шефът на катедра „Реставрация“ в Художествената академия проф. Григор Григоров. Той се е наел със задачата след дълъг разговор с шефа на НИМ Божидар Димитров.
„Боянската църква стоеше години наред без да се пипа. Никой не смееше да се заеме с нея. Знаете, че всички стенописи в нея са уникални и са обект на международна защита – това е паметник на ЮНЕСКО със световно значение. Реставрацията беше наложителна, но се изнизаха десетки специалисти, които искаха непосилни пари. Един българин, който от години живее и работи като реставратор в САЩ, каза, че може да го направи, но това ще струва 1.5 милиона долара“, разказва Димитров. Тогава той е започнал обиколки при български реставратори. Няколко са му отказали. Накрая проф. Григоров е склонил да се заеме със задачата. 150 000 лв. са необходимите пари за материали и работа.
Най-известният стенопис в Боянската църква – севастократор Калоян и съпругата му Десислава, е „светнал“ след реставрацията.
„100 000 лева събрахме за кратко време. Още 50 ще намерим. Дават и фирми, и меценати. Оказа се, че българинът може и да гради, не само да руши“ – обяснява Божидар Димитров.
При свалянето на слоеве от най-известния стенопис в Боянската църква – севастократор Калоян и съпругата му Десислава – реставраторите са се натъкнали на покритие с безир. Оказало се е обаче, че той е запазил цветовете. В момента те са „извадени“ и стенописът е значително по-ярък от това, което можеше да се види преди затварянето на църквата. „Светнали“ изглеждат и десетките композиции на светци и ангели с изключително изразителни изображения. Реставрацията трябва да приключи окончателно до декември. Дарителите, с чиято помощ се прави това, ще бъдат изписани на мраморна плоча пред Боянската църква.
* Източник: в-к „Монитор“
Реставрацията на десетките уникални стенописи в строената през 11 в. Боянска църква в София е пред приключване. Свършена е основната работа по тях, предстои фината доработка върху изображенията. С реставрирането се занимават български специалисти, като техен ръководител е шефът на катедра „Реставрация“ в Художествената академия проф. Григор Григоров. Той се е наел със задачата след дълъг разговор с шефа на НИМ Божидар Димитров.











