Според информация на в-к „Монитор“, от днес, 6 юли, игуменът на Бачковския манастир архим. Борис е отдал южното крило на Бачковската св. обител за хотел без знанието на Св. Синод. Бачковският манастир е ставропигален и по тази причина е на пряко подчинение на Св. Синод. Превръщането в хотел на тази част от най-големия и тачен манастир в Южна България вече е в ход, според публикацията на вестника.
„Чуваме и ние, че южното крило е дадено за десет години на асеновградска фирма“ – това е обяснила една от помощничките в манастира пред репортера на вестника. Според възрастната жена, така е по-добре, отколкото сградите да се рушат.
По времето на предишния игумен – Агатоникийски епископ Наум, тази част от манастирския комплекс е ремонтирана главно с пари на дарители. Намеренията били да се възстанови крилото като страноприемница за вярващи и гости, но с повече удобства за тях. За това и стаите са изпълнени сравнително луксозно и нямат общо с монашеския аскетизъм. С напредването на възрастта и на болестите при д. Наум проектът е занемарен. Стаите и сега са необзаведени. Сградите, които предстои да се превърнат в хотел, са строени през 1834-1838 г., заедно с църквата между тях „Св. Николай“. Тя е изписана от Захари Зограф и тук е един от известните негови автопортрети, а върху западната фасада са изографисани едни от най-сполучливите сцени от Страшния съд.
Бачковската св. обител и сега предлага подслон за всеки от пристъпилите прага му. В стаите със санитарен възел цената на легло е 15 лв. В общите спални, нощувката е 7 и 3 лв. Задължително за гостите е да спазват благоприличие. А вратите на манастира се затварят за всички в 9 ч. Сигурно е, че това няма да се спазва в южното крило. То е със самостоятелен вход и възможности за заведения под огромния чердак.
В същото време тече спор между ръководството на манастира и собствениците на кръчми около него, но не за тяхното затваряне, като грозящи манастирската атмосфера, а за това чия собственост е земята, върху която са построени тези кръчми и кому да се плаща наем.
„Какъв манастир станахме – с имоти и без монаси. Имоти могат ли да се молят?“ – каза възрастен монах, разсъждавайки за случващото се.
* Източници: в-к „Монитор“ – в-к „Стандарт“
Според информация на в-к „Монитор“, от днес, 6 юли, игуменът на Бачковския манастир архим. Борис е отдал южното крило на Бачковската св. обител за хотел без знанието на Св. Синод. Бачковският манастир е ставропигален и по тази причина е на пряко подчинение на Св. Синод. Превръщането в хотел на тази част от най-големия и тачен манастир в Южна България вече е в ход, според публикацията на вестника.











