Мобилно меню

4.7727272727273 1 1 1 1 1 Rating 4.77 (22 Votes)

/image-8Впечатления на участници във фестивала

Всяка година по това време приветливото морско градче Поморие се превръща в столица на църковното хорово изкуство. Фестивалът "Св. Богородица - Достойно есть" продължи 5 дни, в него взеха участие 30 състава от общо 7 държави - България, Беларус, Гърция, Румъния, Русия, Сърбия и Украйна. Смесени и еднородни хорове, вокални ансамбли и индивидуални изпълнители показаха уменията си в интерпретирането на древни църковни мелодии, на композиции от класически и съвременни майстори на православната църковна музика.

Невъзможно е в рамките на един кратък обзор да се споделят впечатленията от изпълненията на всички участващи. Повечето състави бяха положили сериозни усилия да издирят и предложат интересни, редки и особено красиви песнопения, изпълнени със забележителна диригентска вещина, дълбоко разбиране на смисъла на текста и присъщите за този вид изкуство християнско смирение и молитвеност. Нито за миг не беше забравено, че пеем на Бога, а не за себе си. Не липсваха и съвременни авторски композиции.

Освен на задължителните за събитието фестивални концерти участниците украсиха с пеенето си и богослуженията в града и околността. Някои от тях показаха и майсторство да интерпретират светски творби и преработки на народни песни на откритите сцени, които се провеждаха във вечерите след приключване на задължителната програма.

11401259 680908878679634 7062741043837008821 nВъв втория фестивален ден публиката имаше възможността да се наслади на изпълнението на гръцкия мъжки едногласен хор за православна музика ”Общинско византийско дружество - Лариса”. Непринуденото и отдадено изпълнение, автентичното звучене на гръцкия език и мощния, но никога преувеличен звук на хора предизвикаха бурните аплодисменти на публиката. Единствен по рода си на фестивала, гръцкият хор се превърна в акцент на концертите в този ден.

Силно впечатление направи ръмънският смесен хор “Nihil sine Deo” ("Нищо без Бога!") от Букурещ. Всяка от партиите беше отлично тембрирана, а динамиките – прецизни до съвършенство. Фортисимото накара храма да трепери, без нито един глас да излезе от общия план, а пианисимото благодарение на чудесно изравнените гласове на певците имаше плътност, която осмисляше тихите кулминации в музиката, като придаваше драматизъм.

Събитието на фестивала според спонтанната оценка на жури и публика беше изпълнението в петък – третия фестивален ден - на камерната формация от Украина “Многая лета”. Да се определи стилът на десетимата певци като “фолклорен” значи да се омаловажи изключителното им вокално и музикално постижение. Съвършена спятост, звучене близко до това на органа във фортисимото, учудващо мощно предвид броя и крехката възраст на хористите – всички около 20 годишни, ефирно въздушно пианисимо, красиви сола, богатство на репетоара и "обраното" прецизно водене от диригента Анна Коропниченко създадоха прекрасно преживяване за публиката, която след първото ентусиазирано ръкопляскане очакваше всеки следващ бисер от програмата. Музикалното вдъхновение на прекрасните украинци не секна и по време на празничната вечеря, дадена същия ден от организаторите на фестивала, където изпълниха традиционни песни в неформална обстановка и за пореден път възхитиха всички ни с гласовете и хармониите си.

11188443 680977858672736 7959387219497914373 nСмесеният хор "Петър Динев" с ръководител Боряна Найденова се представи също отлично и защити заслужено името си. Освен с отлично подбрания репертоар, в който преобладаваха български автори и който младите изпълнители представиха подобаващо за висотата на църковната музика, съставът се отличи с красиво и изравнено пеене под вещото ръководство на своя диригент. А камерната формация "Проф. Георги Робев" с диригент Нели Трошева показа също завидно майсторство в интерпретирането на църковни композиции, сред които не липсваха и преработки на монодийни песнопения като стилната композиция "Богородице Дево" на прот. Кирил Попов.

Силно българско участие беше отбелязано в съботния ден. Каквото и да се напише, ще е малко за представянето на академичния смесен хор "Гаудеамус" и за открития урок по църковно хорово дирижиране, който изнесе ръководителката на състава - доц. Весела Гелева. Съвършено изваяни партии, дълбоко познаване на произведенията и техния смисъл, безпогрешно акцентиране според текста и пълна вярност на авторовия замисъл - с тези достойнства изпълнението на хор "Гаудеамус" показа в най-висша степен красотата на хоровото изкуство и предизвика нестихващи аплодисменти. Запомнящо се представиха също камерният хор на БАН с диригент Мария Любенова-Вълчанова, който впечатли публиката с майсторското интепретиране на модерна музика, и хор "Ave, musica" с диригент Таня Никлева-Владева.

Тази година категорията "Източно пеене" беше застъпена малко повече от предходните, когато се случваше да има само по един или двама участници. Освен домакинското трио "Херувими" от Поморие и индивидуалният изпълнител Николай Матрачийски - иначе хорист в смесения академичен хор "Гаудеамус" от Пловдив, от България за първи път на този форум се представи и формация за източно-църковнта музика "Трисагион". Въпреки това има нужда от повече състави, усеща се липсата на достатъчно специалисти, работещи приоритетно върху византийското пеене. Отделно организацията на фестивала трябва да се постарае да поощри такива участници, като им даде повече време да се изявят.

В заключение може да се каже, че от музикално-творческа гледна точка като че ли задачата на фестивала бeше изпълнена: православната църковна музика беше показана в цялата й пъстрота и богатство като живо богословие в мелодии. Организаторите бяха предвидили време за индивидуални репетиции и разпяване на всеки изпълнител, така че всеки да има необходимите условия да се представи възможно най-добре. Надяваме се в следващите издания на фестивала да се запознаем с още повече нови и интересни творби и изпълнители, обогатяващи непрекъснато музикалната съкровищница на Православната църква по света.

Снимки: фейсбук-страница на фестивала


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9hwdk 

Разпространяване на статията: