Мобилно меню

3.4 1 1 1 1 1 Rating 3.40 (5 Votes)

св. мощиЧастица от мощите на св. Йоан Кръстител е била открадната в Сливен, потвърди днес Сливенският митрополит Йоаникий. Частицата е открадната от храм "Св. Димитър" в Сливен, където мощите бяха донесени от Созопол за поклонение на православните християни от Сливен. Владиката не знаеше подробности, кога точно са изчезнали светите мощи от храма. Митрополитът призова този, който е посегнал на светинята, да ги върне в църквата чрез свещеник. Според владиката кражбата, а особено на свети мощи, е голямо престъпления и тежък грях. За това митрополит Йоаникий помоли човека, който е извършил този грях, да възстанови справедливостта, като върне мощите на църквата.

Според владиката Господ вижда всичко и няма значение кога е било извършено престъплението. Мощите на свети Йоан Кръстител гостуваха в Сливен. Те бяха поставени на специално място в катедралния храм „Свети Димитър“ през дните 29, 30, 31 март и 1 и 2 април. Всички православни християни от Сливен и съседните населени места имаха възможност да се поклонят пред тази изключителна светиня на Българската православна църква и в частност на Сливенска епархия.

Светинята беше открита в началото на месец август 2010 г. на остров ”Св. Иван” край Созопол. Тогава археолози с ръководител проф. д-р Казимир Попконстантинов, проучвайки древния манастир ”Св. Йоан Предтеча” от края на ІV и началото на V век, откриха мраморна мощехранителница с размери 18/14 см, в която се покояха св. мощи (един зъб, частица от челюст и частица от ръка). Проф. Попконстантинов прие, че това са мощи на св. Йоан Кръстител. Твърденията му се основават на надпис на гръцки върху друга, празна мощехранителница, намерена в съседство, който гласи: ”Господи, помагай на твоя раб Тома, който пренесе на 24 юни…” По-нататък надписът не се чете. Тъй като е упомената датата 24 юни, когато Църквата празнува рождението на св. Йоан Предтеча и според някои е разчетеното име Йоан, се твърди, че това са мощи на Кръстителя Господен. На 5 август 2010 г. светите мощи бяха тържествено пренесени от историческия музей в Созопол и положени в храм ”Св. Георги” в града. След реставрацията на храм „Св. Кирил и Методий” мощите бяха пренесени там, където се намират и сега.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33uxc 

Разпространяване на статията: