Мобилно меню

4.75 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (32 Votes)

Основен камъкЗапочна градежът на нов храм в чест на новомъченика св. Игнатий Старозагорски в квартал „Самара“ в Стара Загора. Митр. Глактион постави крайъгълния камък на църквата, съобщава в-к „Труд“. Кръстокуполната църква в близост до монумента „Бранителите на Стара Загора“ ще бъде с размери 17 на 14 м, а височината ѝ ще e 12 м. Тя ще се строи изцяло от дарения. Желанието е след три години, когато се навършват двеста години от мъченическата смърт на преп. Игнатий Старозагорски, на 8 октомври да се освети и отслужи първата служба в храма. По решение на епархийското ръководство южният престол ще бъде посветен на св. Ириней Лионски.

„Конструкцията е от вечни материали. Ще бъде направена със стоманобетон, с каменни сводове и облицовка от бял врачански камък“, обясни арх. Иван Иванов, който заедно с колегата си Делян Каменов е дарил проекта. Теренът е общинска собственост, но е отстъпено правото за строеж на новия храм.

„Искаме да поставим началото на сътрудничество между Старозагорската епархия и Художествената академия в София. Хубаво е студентите да работят в нашите църкви“, коментира арх. Иванов, цитиран от вестника. Затова и новият храм ще бъде изографисан от студенти от академията.

Патронът на храма, св. Игнатий Старозагорски, е роден в Стара Загора в края на 18 в. Негови мощи се пазят в руския манастир „Св. Пантелеймон“ на Света гора. Почита се като небесен покровител на Стара Загора, но досега в града нямаше храм, който да носи неговото име.

Житие: Св. Игнатий Старозагорски живял през 18 и началото на 19 в. Родил се е в Стара Загора. Бил е кръстен с името Иван. Родителите му Георги и Мария се преселват в Пловдив. Тук дават сина си на учение. Богато надарен, Игнатий напреднал много в учението. Почувствал от ранни младини влечение към монашески уединен живот. След като завършил учението си, той постъпил като послушник в Рилския манастир.

1_110.jpgСкоро след това турци убили баща му и насила заставили майка му и двете му сестри да приемат исляма. Бягайки от такова насилие, Игнатий трябвало да се крие на много места. Ходил и в Букурещ. Оттам решил да мине през България и да отиде на Света гора. По пътя около Шумен турци-разбойници го заловили и като го заплашили, че ще го убият, го заставили да даде обещание, че ще смени своята християнска вяра с мохамеданска.

Пуснат на свобода, той горчиво се разкаял за това изнудено обещание и решил да изкупи греха си, като публично похули мохамеданството и приеме мъченическа смърт за Христа. От Шумен дошъл в родния си град Стара Загора. Оттук с един светогорец заминал за Света гора. С цел да се подготви за предстоящия подвиг той постъпил в Атонския манастир „Григориат“, където прекарал известно време. Посетил още някои обители и се установил в един скит – високо, диво и непристъпно място. Тук се предал на най-тежки подвизи. Неговият опитен духовник Никифор се възхитил от строгия му подвижнически живот. Узнал твърдото му решение да бъде верен изповедник на името Христово, той го постригал в монашество с името Игнатий. Благословил го и го изпратил за Константинопол, където Игнатий бил решил да приеме мъченически венец. Определил му за спътник опитния старец Григорий, който би могъл да го поддържа в мъченическия подвиг. На 8 октомври 1814 г. Игнатий бил обесен. Три дни след това старец Григорий откупил мощите на мъченика и на 20 октомври пристигнал с тях на Света гора. От тях са ставали чудеса на изцеления.

Главата на св. преподобномъченик Игнатий Старозагорски се пази в руския атонски манастир „Св. Панталеймон“.

На втората снимка: лития от посрещането на мощите на св. Игнатий Старозагорски и св. Прокопий Варненски в Стара Загора през 2010 г.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33xac 

Разпространяване на статията: