Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (20 Votes)

Въпреки забавянето с издаване на разрешителни за археологически проучвания от Мнистерство на културата тази година, приоритетни национални обекти като Плиска и Царевец навреме получиха открити листове заради осигурената национална субсидия. Археологическият сезон няма да подмине и по-малки, но важни за църковната археология обекти. Сред тях са средновековната църква в крепостта „Кулата-Градот“ и раннохристиянската базилика „Николица“ при Ракитово, обл. Пазарджик.

Раннохристиянската църква (Изображение 1) е разкрита отчасти още в края на 60-те години на 20 в. при изграждане на спортно съоръжение, но остава непроучена, не на последно място заради построената върху северния кораб нова енорийска църква „Св. Николай Летни“. „Архитектурният план и размерите на базиликата съвпадат донякъде с тези на църквата „Света Софѝя“ в София, а историческите извори сочат за съществуването най-малко на две епископски църкви в района на Чепинското корито. При всички случаи тук се очаква обогатяване на родната църковна история и археология с нови данни, които да влязат в научно обръщение“, поясни за Двери един от ръководителите на археологическото проучване, доц. д-р Емил Иванов, преподавател по Християнска археология в БФ на СУ „Св. Климент Охридски“ (Изображение 5).

В средновековната крепост (Изображение 2) предстои основно разчистване на терена от гора, за което са задействани нужните институции, ще продължи проучването на западния сектор от църквата с притвора и нартекса.

„Нужно е да бъде довършена и обезопасена екопътеката до крепостта и църквата, където най-вероятно след 11 до 15-16 в. се е намирал и старият град“ (оттам и названието на местността „Кулата-Градот“).

Трябва да припомним, че там преди две години екипът на д-р Иванов откри и консервира фрагменти от сцената „Поклонение на жертвата“ в апсидата на средновековната църква (изображения 3 и 4). Във вътрешността на църквата продължават да се откриват ситни обгорени фрагменти от стенописната украса, но засега те не дават конкретна представа за иконографията на храма.

Екипът направи още едно откритие през последните дни близо до града, където бяха намерени руини от аналогична на споменатата средновековна църква в „Кулата-Градот“. За съжаление в нея не са запазени стенописни фрагменти, но по план тя е по-голяма и градежната техника – определено късноантична. Този комплекс също предстои да бъде проучен археологически, при условие че общината предостави нужните средства за това.

Пояснения към снимките:

1. Основи от раннохристиянската църква на хълма „Св. Николай Летни“ в Ракитово:



2. Част от крепостната стена в местността „Кулата-Градот“ при Ракитово:


3. Изглед към апсидата на средновековната църква в крепостта над Ракитово:



4. Фрагменти от стенописната украса в апсидата на средновековната църква в крепостта „Кулата-Градот“ над Ракитово:



5. Част от екипа по време на археологическите проучвания:


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33xxk 

Разпространяване на статията: