Мобилно меню

4.3846153846154 1 1 1 1 1 Rating 4.38 (13 Votes)
1_3.jpgСлед три месеца ще се навършват 1125 г. от успението на св. Методий Славянобългарски и годишнината ще бъде тържествено отбелязана в храм-паметника „Св. Кирил и Методий“ в близост до старините край Велики Преслав. Решението за организиране на тържествата е на Светия Синод и на Варненско-Великопреславската митрополия, съобщи йеромонах Климент от храма „Св. св. Кирил и Методий“. По този повод църквата във Велики Преслав е подготвила документи, за да бъде официално поискано връщането на имотите край храм-паметника от Българската академия на науките (БАН).

Йеромонах Климент е окомплектовал 72 страници документи, издирени от Държавния архив в Шумен и София, които удостоверяват принадлежността на имотите на църквата. Приложени били описи от 1936 г. за събраните средства за строежа на сградата, както скици, чертежи и друга документация. „Всичко това съм предоставил на епископ Наум, главния секретар на Светия Синод, и той ще задвижи процедурата по връщане на имотите от БАН чрез Министерския съвет“, обясни преславският свещеник. „Нашето желание е да възстановим манастира край боровата гора и там да се настанят монаси“, каза още той. За хората, които по-малко познават района, ще поясним, че става въпрос за сградата, наричана „стария музей“, и за владишката къща в боровата гора заедно със залесения терен край тях. "Църквата си иска отчуждените имоти и сега заради годишнината и подкрепата от митрополията и Св. Синод поводът ни е още по-основателен", обясни йеромонах Климент. Той каза, че преди две година княз Кирил Преславски, един от дарителите на храма, е дал дума, че ще съдейства за връщането, но след нещастния инцидент с брат му Кардам въпросът останал на заден план.

Сега предстоящите тържества правят проблема отново актуален, както и нарасналият интерес към храм-паметника, който е един от трите в България след „Св. Александър Невски“ и „Златните кубета“ и също като тях беше обновен от Балтийската строителна компания преди години. Статистиката показва, че само за последната година в църквата „Св. Кирил и Методий“ са направени 130 кръщавки и към 70 венчавки. "Ако църковното настоятелство успее да върне исканите имоти и в манастира се настанят монаси, интересът към храма ще стане по-голям, службите ще бъдат по-многолюдни и районът ще се обитава и поддържа целогодишно", смята свещеникът, който от години служи сам в храма. Преди време митрополията прави опит да настани монаси във Владишката вила, но безуспешно, заради проблеми с базата. Мащабната идея на митрополит Кирил да превърне в духовен център купения от митрополията манастир в местността Патлейна също пропадна.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kf43 

Разпространяване на статията: