Мобилно меню

4.4313725490196 1 1 1 1 1 Rating 4.43 (51 Votes)
В богословските книги за камбанния звън е написано, че този звън възнася молитвите ни към Горната църква, където вечно служи нашият Господ Иисус Христос! Хубаво! Въздействието е неописуемо, но защо беше нужно да се монтират камбани с електронно управление, чиито мелодии изместват тази, с която сме закърмени, кръстени и израснали? Нали звънарят при храма, та дори това да е клисарят или клисарката, се вместват в богослужението? Почудиха се пловдивските богомолци на нечуваното досега звънене на камбаните на Богородичния празник.Но едва ли това зависи от тях?! Дано това да е Божи промисъл! Амин!

Благородна Узунова,
17 август 2009 г.
________________________________

Това писмо на читателката повдига отново въпроса, който в София вече няколко години занимава православните вярващи – за автоматичното биене на камбаните. Но да беше само това...

Стана мода да се подражава на други православни традиции – гръцки, руски, румънски. Жените започнаха да ги задължават да си слагат кърпи на главата, щом влизат в църква. Постепенно се промъкват неприети и непознати в двехилядогодишната история на Православната църква неща като прекъсването на възгласа „Пресвятую, пречистую, преблагословенную, славную Богородицу...” с „Пресветая Богородице, спаси нас!” Не е тук проблемът толкова в догматичната страна, т. е. че не тя спасява, а Иисус Христос. Проблемът е в добавянето на неприет и неутвърден текст, който чисто и просто го няма в богослужебните ни книги! Ако се тръгне така, има толкова много неща да се добавят и то все безспорни от догматична гледна точка. Но как християните са се спасявали 2000 години без тази добавка, а сега някои безоснователно настояват тя да се привмъква?

Свещениците в България още в 20-те години на миналия век са си извоювали някои свободи в небогослужебното облекло. Сега обаче ревностни архиереи ги задължават да носят направо монашески дрехи. "Не по разум" разярен владика беше тъпкал с крака черната шапка (разговорно наричана бомбе) на един беден столичен свещеник, който не носел калимавка, а тъкмо такава шапка. Знам: и вие сте сигурни, че след това онзи Божи свещеник завинаги е „заобичал” килимавката (в интерес на истината той вече не носи бомбе, но не носи и килимавка - ходи си гологлав!). А иначе владиците най-добре знаят, че отделните поместни църкви са си въвели свои традиции в небогослужебното облекло, а и във външния вид на клира – в Румънската, Сръбската и други църкви женените клирици дори могат да не пускат бради и мустаци. И това не ги прави по-малко православни от нашите.

„Електронните камбани” са новата мода. Естествено е, че като всяка мода и те са доста скъпи. Не мислим въобще, че тук става дума за някакви интереси, комисионни от вноса и търговията с такива камбанни инсталации и т. нат. Но тези камбани и устройствата за тях наистина струват много пари. Толкова много, че ако цената на "инсталация" от 4-5 електронни камбани се разхвърли на скромно месечно допълнително възнаграждение на камбанар (звънар), ще може да му се плащат такива пари поне 30 г. (просто е: 60 лв. месечно само за биене на камбаните сутрин и вечер по 12 месеца = 720 лв. по 30 години = 21 600 лв). Впечатляващо, нали?! А тези камбани не струват по-малко! Питайте в „Св. Неделя”, в „Св. Петка – Стара” в София и другаде (някъде стигали 30 хиляди лева). Отделен въпрос е, че старите и с меден звук камбани на столичната митрополитска катедрала "Св. Неделя" вече са се изпонапукали от новите устройства и трябва да се бракуват. А да сте чули някой да се възхищава на „изкуственото” биене на камбаните? Аз не съм. Затова, ако знаете такъв, посочете ми го, моля ви, ще ми е интересно да поговоря с подобен човек...

Представяте ли си обаче, какъв културен възход би се отбелязал, ако и камбаните на „Св. Александър Невски” ги направят електронни?! Стига с тая госпожа Мария Зъбова, дето ги бие три десетилетия в смразяващ студ и в зноен пек от някакви си сантименти! Та това вече е старомодно! Такива като нея спират естетическия и въобще културния развой на нацията ни, с основание ще кажат новите ортодокс-култур-трегери...

(Нарочно не засегнах въпроса за това, че електронното биене на камбаните си е чисто западна, католическо-протестантска мода. Защото не е важно, кой е установил дадена мода, а важно е, кой я следва!)

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3krfc 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Когато някой е смутен и опечален под предлог, че върши нещо добро и полезно за душата, и се гневи на своя ближен, то очевидно е, че това не е угодно на Бога: защото всичко, що е от Бога, служи за мир и полза и води човека към смирение и самоукорение.
Св. Варсануфий Велики