Мобилно меню

4.985046728972 1 1 1 1 1 Rating 4.99 (535 Votes)

755736

Варненски и Великопреславски митрополит Йоан за процедурата на избора на нов Сливенскии митрополит

- Ваше Високопреосвещенство, на 18 февруари ще се състои изборът на двамата достоизбираеми епископи, от които Св. Синод ще избере Сливенски митрополит. Какво казва Уставът на БПЦ-БП и как ще протече изборът в този ден?

- След като Сливенският епархийски съвет даде сведението за блажената кончина на приснопаметния Сливенски митрополит Йоаникий, Св. Синод на БПЦ-БП на 10.1.2024 г. взе решение, съгласно което поехме отговорността и задължението за наместник на овдовелия Сливенски епархийски престол. След това трябваше да се осъществи нещо съществено и важно – да изпратим с достойнство, заедно с братята членове на Св. Синод, Негово Високопреосвещенство митрополит Йоаникий в последния му път.

Първата стъпка, която се извърши след опелото и погребението, беше заседание на Сливенския епархийския съвет. За да разгледаме всичко и да видим представителността, от една страна, и легитимността на избраните по-рано, през 2022 г., епархийски избиратели, които съответно са четиридесет и двама на брой от седем духовни околии. Новият Сливенски митрополит ще бъде седми по ред от новата църковна история на светата ни Църква, имам предвид от 1873 г., когато е основана Сливенска епархия. Първият Сливенски митрополит е Серафим, а след него са митрополитите Гервасий, Иларион, Евлогий, Никодим и Йоаникий.

Ние се обърнахме към Св. Синод, за да поискаме изготвянето на подробна листа, която да ни бъде изпратена. След като Св. Синод, на свое заседание на 22 януари 2024 г., определи листата, тя ни беше предоставена надлежно.

На второ заседание на Епархийския съвет ние приехме и изготвихме съответните окръжни послания към всички епархийски избиратели. И те им бяха връчени.

Оттук насетне вече сме в процедура, която изисква две неща. Първо, на 17 февруари, събота, когато се изпълват четиридесет дни от кончината на митр. Йоаникий, да бъде отслужена заупокойната Литургия и съответното поминовение, което е наш православен дълг (те бяха отслужени днес в митрополитския катедрален храм „Св. Димитър“ в Сливен, бел. ред.). И на следващия ден – 18 февруари, третата неделя от връчването на окръжните писма, да проведем епархийския избор в епархията, където четиридесет и двама епархийски избиратели трябва да дадат своя глас за двама от кандидатите-епископи, общо десет на брой в бюлетината. Тези десет епископи са на редовна служба в Българската православна църква и ще участват в този избор.

Действителността на бюлетината изисква в нея да бъдат заградени две от имената на епископите – не само едно или пък три и повече.

Изборният ден включва: регистрация и проверка на епархийските избиратели; запознаване и припомняне на членовете на Устава на БПЦ-БП и особеностите около епархийския избор; представяне на бюлетината; урната, която ще бъде прозрачна; избор на избирателно бюро; запечатване на урната и постепенно повикване на избирателите да вземат бюлетина и да гласуват. Устроена е стая, където ще се проведе изборът. Всеки от имащите право на глас влиза в специално помещение сам, гласува, след което поставя заверената от мене бюлетина в съответния плик и я пуска по надлежния ред в урната, която ще бъде поставена в официалния салон, където се провежда изборът.

Много е важно молитвеният дух да бъде на ниво, след което да започнат делата със спокойствие, внимателност и разсъдливост, и с мирен дух да се извърши изборът.

- На 25 февруари, следващата неделя, Св. Синод ще избере един от избраните от избирателите на Сливенска епархия двама епископи за нов митрополит. Как се очаква да премине той?

- Ние ще спазваме Устава на БПЦ-БП. Искрено се моля да мине изборът нормално, да се изберат двете кандидатури, които четиридесет и двамата избрани и призовани епархийски избиратели желаят. След което, ако всичко е наред, ще изчакаме тридневния срок за постъпване на жалби и ще се състои заседание на Епархийския съвет, за да комплектоваме цялата преписка, която е по избора, заедно с изготвените протоколи от избора. Всичко това ще бъде изпратено в Св. Синод по надлежен ред и вече на 24 февруари, събота, Св. Синод ще проведе свое редовно заседание. Ще прецени дали одобрява или не преписката и, ако всичко е наред (дай, Боже!), на 25 февруари е каноничният избор в Св. Синод. Тогава вече трябва Св. Синод от двамата избрани на епархийско ниво кандидати да избере един, който да бъде прогласен и утвърден.

- Изборите за митрополит винаги събират обществения поглед към епархиите. Защо те са толкова важни?

- Изборът на нов митрополит засяга живота на цялата Църква и респективно на съответната епархия. Покойният дядо Йоаникий цели четиридесет и три години беше епархийски митрополит и кириарх на тази епархия. Това са създадени десетилетия наред духовни връзки между християните, Божия народ и духовенството. Загубата на митрополита е загуба за цялата Църква.

Св. Църква мъдро определя и нарежда как да се постъпи в такива ситуации.

Това означава огромна отговорност, която трябва да бъде много добре преценена и осъзната. На второ място, това е важен избор, тъй като този човек, който ще бъде избран за митрополит, ще има огромната духовна отговорност да понесе този кръст на митрополитското служение, да се ползва с доверието и любовта, и до голяма степен със своя авторитет да помогне за продължаването на духовното развитие на епархията. Това включва храмостроителството, връзките с духовенството, богослужението. Всички онези обязаности, които са свързани с уставните разпоредби като задължения на митрополита. Отслужването на св. Литургия, което е най-важното нещо и, разбира се, всички онези административни, финансови, стопански, но най-вече духовни въпроси – те всички лягат върху епископа, който ще бъде избран. Той ще има свой епархийски съвет като съдействащ орган в управлението, но това е служение, което ще бъде до края на човешкия живот. Това е един отрязък от време, който Господ знае колко ще бъде, но няма да е кратък, надяваме се. Това ще бъде период, в който ще се очаква от новия митрополит да продължи приемствеността и от преждебившите митрополити на Сливенска епархия.

- Вие самият сте родом от Сливенска епархия и голяма част от живота Ви е преминала под духовното водителство на митр. Йоаникий като Ваш епархийски архиерей. Какви са спомените Ви?

- Митр. Йоаникий има голямо духовно въздействие върху моята личност. Той беше човекът, който благослови стъпките ми в Софийската духовна семинария, в паралелния курс на обучение. Ние имахме една прекрасна възможност да вземем благословение от него, както и духовна връзка с ямболските свещеници. Това бяха хора с голям авторитет – ик. Иван Попов, който беше изключително музикален човек и диригент на църковния катедрален хор в Ямбол. Той беше просветена личност и един много добър духовник. Друг такъв беше о. Петър Сеизов, както и о. Димитър. Те бяха завършили Духовната академия в периода ок. 1946 г. Имаха духовно присъствие и дори когато влизаха в храма, както много пъти сме си говорили, въздухът трептеше и се усещаше, че те са на мястото си. Много добри духовни отношения поддържахме и с покойния ик. Панайот Чакъров, който беше архиерейски наместник в Ямболска духовна околия. Той много ни помагаше. Бог да го прости! Ямболските свещеници бяха тези, които ни насочиха към Софийската духовна семинария. Безспорно задължение беше да вземем благословение от своя епархийски архиерей – в случая митр. Йоаникий – за бъдещото обучение в Семинарията. Първата ми среща с митр. Йоаникий беше особено вълнуваща. Тя беше очаквана, но при срещата с митрополит, епископ, духовен човек, ти изпитваш чувство на вълнение. Той дойде от кабинета си при секретаря на митрополията, където проведохме кратък разговор. По-вълнуваща среща се състоя след завършването ни на първия срок на Софийската духовна семинария. При тази среща трябваше да представим оценките от изпитите си. Митр. Йоаникий ни покани в своя кабинет в митрополията и ни даде наставления за изповедта, за редовното посещение на богослужение, за старанието в учението, както и за духовния поглед, който трябва да има човекът.

Митр. Йоаникий беше един незабравим и неповторим духовник и личност. Много внимателен и добър. Понякога хората злоупотребяват с добротата на човека и той се оказва потърпевш. Разбира се, в духовно отношение обаче, това носи смирение. Митр. Йоаникий беше смирен архиерей и духовник и до края на живота си остана внимателен над себе си.

Вечна да бъде паметта му!

Изборът ще бъде излъчен наживо в официалната страница на Св. Синод във Facebook на 18 февруари, неделя.

* Източник: В-к „Стандарт“


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dd8hf 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Смирението е единственото нещо, от което имаме нужда; когато има други добродетели, човек все пак може да падне, ако няма смирение; със смирението обаче човек не може да падне.

Герман Атонски Стари