Мобилно меню

4.9333333333333 1 1 1 1 1 Rating 4.93 (15 Votes)
orig_188222_bg.jpgГ-н Иванов, кои са чудотворните икони в България?
- Освен трите икони, които ще се съберат на 12 май в София, чудотворна е иконата от Роженския манастир - Богородица Одигитрия ("Пътеводителка") и Богородица от Арбанаси, иконата на св. Георги от манастира в Хаджидимово.

- Кога възниква култът към Светата Дева?
- Той е санкциониран от църквата на Третия вселенски събор в Ефес през 431 г. Тогава е установена и самата дума Богородица - на гръцки Теотокос. А църквата "Санта Мария Маджоре" в Рим е първата, в която е изобразен целият живот на Пресветата Дева.
Кога една икона се признава от църквата за чудотворна?
- Иконата има задача не само да илюстрира Бог, Богородица или някой светия, но и да ги възвеличи. Тя няма пасивна роля, а е активен посредник, който позволява присъствието на първообраза и провежда Божествената благодат към богомолците. Бог проявява Своята сила и благодат по особен начин в някои чудотворни икони, места и предмети. Същественото е не в тях самите, не в достойнствата и в материята им, а в Божията милост и любов и в Неговото благоволение да изпраща Своята благодатна сила. Сам Той пожелава, чрез когото и чрез каквото иска, където и на когото да бъде съобщено или известено благовестието. За получаване на Божията благодат и милост се изисква силна и непоколебима вяра, придружена с добри и свети дела.

- Как се засвидетелства Божията благодат?
- Божията благодат може да бъде засвидетелствана не само чрез икона. Може и чрез видение наяве или на сън. Но най-често това все пак става по време на т.нар. частна молитва пред иконата. Когато човек остава сам пред Бога и няма какво да крие от него. Бог, виждайки искреността на вярата, може да засвидетелства своята благодат.

Същото важи, разбира се, и за иконите на Божията майка, която е застъпница не само на отделния човек, но и на цели градове, на армии и т.н.

- Излиза, че става въпрос преди всичко за вяра, че Бог ще ти помогне?
- Да, и тук възниква проблемът при изясняване на чудесата. Атеистите ги обясняват със силата на самовнушението или стреса.

- Днес има художници, които твърдят, че картините им лекуват.
- Още през VIII век е съществувало подобно шарлатанство. И то е било може би най-силният коз на иконоборците. Защото и тогава е имало зографи, които са твърдели, че вместо причастие може да използваш прах от техните икони. И то ще те излекува, защото те били рисували въпросната икона по силата на някакво видение или Божие внушение. Подобни неща има и днес. Съвременни художници също говорят, че рисуваните от тях икони са чудотворни, защото са рисувани по внушение свише. И дават храна на противниците на православието и православната култура. Така че нека хората знаят - само тяхната лична вяра може да им помогне да получат Божието благоволение. А кой е рисувал иконата, не е толкова важно. Разбира се, добре е, ако зографът води богоугоден и благопристоен живот. Някога на това се е държало извънредно много от църквата. Но в крайна сметка, Бог може да освети и нечистото. Важно е самата икона да бъде приета и осветена от църквата. Само чрез икона, представена пред свещеници, обсъдена и одобрена от тях, и осветена в църква, може да се достигне избавление.

- Има ли канон, по който трябва да се рисуват иконите?
- Писани канони няма или поне не са достигнали до нас. Всичко е резултат от установена традиция.

- С една дума, иконите са православна традиция, а статуите - католическа?
- Това е една от големите заблуди, ширеща се дори сред вярващи и религиозно просветени хора. Въпросният Седми вселенски събор изрично казва, че може да бъде изобразявано всичко, свързано с християнската вяра, независимо от формата и материала. До ХIV век във Византия са съществували барелефни икони, сред които копие на йерусалимската Богородица от IV век. Ние пък имаме статуята на св. Климент Охридски от Х век. А националната светиня на полските католици е именно иконата на Божията майка от Ченстохова. В този ред на мисли трябва да се подчертае, че култът към Богородица и светиите е силно развит и в Западната църква, а също и в т.нар. древни източни църкви.

- Значи само протестантите отхвърлят почитането на иконите?
- Това става късно и е присъщо за отделни евангелски църкви. Самият баща на Реформацията, Мартин Лутер, остро се противопоставя на започналото унищожение на иконостасите и статуите в църквите. Но той е виждал в иконите педагогическо средство. Първите графики на сцени от Апокалипсиса на Йоан Богослов, рисувани от Дюрер и Лукас Кранах, са послужили за копие при зографисването на стенопис в един манастир в Света гора още през 1547 г.

- Втората Божия заповед гласи: "Не си прави кумир и негово изображение... не им се кланяй и не им служи". Защо тогава църквата е приела изображенията на Христос, Богородица и светиите?
- Изображенията са ползвани от всички религии преди християнството. И въпреки втората Божия заповед юдаизмът също използва изображения. За това свидетелства една синагога, Дура Еуропос. Тя се е намирала в Сирия, разрушена е през III век от римляните и превърната по-късно в християнска църква. Тя цялата е била изрисувана със сцени от Петокнижието. Късноантичното общество не може без подобни изображения, като например статуите на императора, които са били обожествявани. Ето така възникналото именно в тази епоха християнство постепенно приема и изображенията.

- Каква е разликата между старите изображения на божествата и християнските икони?
- Идолите са на измислени божества, докато иконата изобразява исторически личности.

- Какво всъщност означава думата икона?
- За самия произход на думата икона се спори. Според едни тя произлиза от гръцката "икон, иконос" - образ. Според други идва от "икос", което означава дом. В съвременния си вид тя е утвърдена на Седмия вселенски събор през 787 г. в Никея. Дотогава е имало бурни спорове е ли Христос изобразим, защото е Бог, или защото е и Богочовек. Тогава църковните отци използват един цитат от св. Василий Велики: "Почитта, отдавана на образа, ни води към почитане на първообраза". Т.е. ние не почитаме самата икона като материя - дърво и бои, а това, което е изобразено на нея. Или, ако трябва да дам по-простичък пример, когато човек види снимката на починалите си родители, той почита не парчето фотохартия, а спомена за тях. Затова и св. Йоан Дамаскин разграничава почитание и поклонение. Ние се покланяме на Бога, а почитаме неговия образ на иконата.

- И този принцип се прехвърля върху Богородица и светиите?
- След Христос постепенно започват да се изписват и образите на Божията майка, на светците, апостолите и мъчениците. Според преданието първият зограф е свети евангелист Лука, който е рисувал Богородица "на живо". Затова той се смята за покровител на художниците.

Д-р Емил Иванов е асистент в Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски".

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kq36 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Когато някой е смутен и опечален под предлог, че върши нещо добро и полезно за душата, и се гневи на своя ближен, то очевидно е, че това не е угодно на Бога: защото всичко, що е от Бога, служи за мир и полза и води човека към смирение и самоукорение.
Св. Варсануфий Велики