Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (10 Votes)
orig_187751_bg.jpgВ майския предиобед Троянският манастир е притихнал. Почти не се мяркат поклонници. Група италиански туристи с интерес разглеждат стенописите на главния храм на светата обител - църквата "Успение Богородично". Повечето са впечатлени от сцената, изобразяваща колелото на живота. Другите посетители са далеч по-шумни. Малчугани от началното училище са се скупчили и палят свещ след свещ. Вътре в храма е тъмно и тихо. От стените гледат светци, увековечени още от Захари Зограф преди повече от век. В центъра на църквата е и най-ценната и стара икона в Троянския манастир - "Света Богородица Троеручица". Чудодейната икона. Безценната реликва е закрепена с железни скоби за колоната, а пред нея виси кандило. В манастира пазят Троеручицата като очите си. И я изнасят от църквата само веднъж годишно. На 15 август, храмовия празник на манастира, Троеручицата предвожда литийното шествие. Тогава хиляди хора се стичат в светата обител с надеждата да докоснат чудодейната икона и тя да сбъдне най-съкровените им желания.

Преданието разказва, че ликът на Божията майка е чудодеен. Затова и на всеки 15 август хиляди богомолци шестват с иконата от храма "Успение Богородично" до близкия параклис в местността Могилата. Маршрутът, разбира се, не е случаен. Според преданията Троеручицата е била донесена именно в малкото параклисче в Могилата. Чудотворната икона сама решила да остане в българските земи. След като през VIII в. върнала ръката на Йоан Дамаскин, пет века се пазела в манастира на Сава Освещени. През ХIII в. пък била пренесена в Хилендарския манастир. 200 години по-късно румънски монах поел с иконата по римския път Виа Траяна, от Света гора до Влашко. Преминавал на 10 км югоизточно от Троян, когато спрял в местността Могилата да си почине. И щом на следващия ден тръгнал отново, конят, на който била натоварена иконата, счупил крака си. Ден по-късно, при повторното потегляне се случило същото, макар животното да било друго. Монахът осъзнал, че това е знак от Господ и иконата трябва да остане там. И до ден днешен Троеручицата краси построения през 1600 г. от игумен Калист Троянски манастир.

Хората се молят на Троеручицата за чудо не само на храмовия празник. Миряните най-често си пожелават здраве. Редовно ходя в манастира да се поклоня на иконата, разказва 40-годишната Марияна от Троян. Искам само здраве за близките си, всичко друго е преодолимо, вярва жената. Досега винаги ме е закриляла и е изпълнявала молитвите ми, щастлива е тя.

Лековитата сила на Троеручицата е известна отдавна. Много миряни са получили изцерение благодарение на молитвите си към нея. Всички в Троян разказват колко много бездетни двойки е излекувала иконата. Доста семейства се сдобиха с рожби благодарение на Божията майка, разказва баба Ваня. Като влезете храма, забележете - винаги има оставени дарове край Троеручицата. Хората са благодарни за цял живот, споделя жената.

Сигурни сме, че Троеручицата ще стори чудо и за медиците ни в Либия, категорични са в Троян. Няма как да не помогне за освобождаването на невинните ни съграждани. Особено щом ще бъде събрана заедно с чудодейните икони от Рилския манастир и Бачково. Вярата е по-силна от всичко, убедена е баба Ваня. Носиш ли я в сърцето си, можеш да се надяваш на Божията помощ и чудеса.

През 2001 г. иконата плаче с мироorig_187753_bg.jpg

Чудесата на Троеручицата са безброй, но едно от последните й вълшебства развълнува всички вярващи. На 20 май 2001 г. по време на богослужение в храма се разнася силна благоуханна миризма. Първа до иконата се докосва свещопродавачката Радка Колева. Тя забелязва, че Троеручицата е като запотена. Опитва се да изтрие иконата, но това става трудно, тъй като тя е покрита с дребни капки течност като от миро. Архимандрит Йоаким, който е пребивавал пет години в българската обител "Св. Георги Зограф" в Света гора, твърди, че такава миризма е срещал само в близост до свети мощи. Игуменът на манастира Негово преосвещенство Мелнишкия епископ Генадий търси обяснение на чудото и решава, че една от причините Богородицата да заплаче е, че няколко години част от утринното богослужение, а именно "Акатист на света Богородица", е съкратено. Веднага е разпоредено Акатистът отново да бъде включен в ежедневния богослужебен ред.

Кърпата, поела благоуханните сълзи на Троеручицата, е запазена и след това е нарязана на много части. Събрани са и много парчета памук, с които е изтривана иконата.

Крилото за гости е основно ремонтирано

Истинско нашествие има през летните месеци в Троянския манастир. Особено през август тълпи от богомолци заливат манастира. От управата и в момента ремонтират най-старото крило, за да има къде да посрещат гостите си. През последните години са направени много подобрения, няма да спрем, докато не възстановим манастира. Божият дом трябва да бъде хубаво и приветливо място, убедени са служители.

Чуждестранните посетители са много претенциозни, казват от управата. Искат лукс, не нарове. И могат да са доволни - едно от крилата на манастира е след основен ремонт. Стаите са като в луксозен хотел. Няма и помен от русенските легла и общи тоалетни. Собствен санитарен възел, нови мебели и дограми, римски щори и хубави килими - и най-претенциозните се чувстват добре в тази обстановка. Всяка стая е с телевизор и хладилник. В Троянския манастир има дори безжичен интернет. Осъществяваме директна връзка с Космоса, шегуват се от управата.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kw34 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Всяко нещо намира покой в своята среда и стихия: рибата – във водата, огънят – в движението нагоре; всичко се стреми към своята среда. Душо моя, ти си безплътен дух, безсмъртна. Единствено у Него ти ще намериш покой.
Св. Тихон от Воронеж