Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (14 Votes)
basics_welcome.jpgПреди няколко дни Гръцкият архиепископ Христодул се върна от почивка в Швейцария, но едва стъпил на гръцка почва, трябваше да забрави за идилията на швейцарските езера. Първи водите разбуниха десетте митрополити от Северна Гърция, които го посрещнаха с поредното си протестно писмо, в което за пореден път заявяваха, че Атинският архиепископ надвишава правомощията си като предстоятел на Св. Синод на Гръцката църква и няма да приемат новия съдебен закон на Гръцката църква, който според тях ограничава правомощията им (повече за закона вижте тук). Последваха още по-резките публични обвинения на колоритния вечен опонент на Христодул - митрополита на о. Закинт Амвросий в авторитаризъм и връзки със съмнителни среди. Това преля чашата на търпението на архиепископа и той извика митрополит Амвросий за разяснения пред Св. Синод. Той не му остана длъжен и го призова преди да се занимава с него, да отговори на критиките на другия си събрат, митрополита на Калаврита, който публично критикува Христодул заради посещението му във Ватикана без одобрението на йераерхията (събор на всички митрополити - б. ред.) на Гръцката църква и за миналогодишната му луксозна почивка в Париж.

До този момент Атинският архиепископ избягваше да отговаря на обвиненията за луксозните си почивки. Единствената реакция до този момент беше едно кратко съобщение на пресслужбата му, че престоят му в Париж не е ощетил нито Църквата, нито е бил за негова лична сметка. Сега обаче той реши да отговори на критиките и написа писмо, но не на своите събратя епископи, а на един обикновен вярващ. 79-годишният пенсионер Димитрий Сакалак прочел във вестника за случая и писал на архиепископа, че поведението му го скандализирало и че като християнин е очаквал главата на Гръцката църква да избере за почивката си не петзвезден хотел в бляскавия Париж, а някой спокоен и красив манастир. В двата си отговора архиепископ Христодул разказва за почивката си, критикувайки в същото време остро журналистите и "някои църковни кръгове", от които не бил чул "нито една добра дума" (вж. тук).

Това е вторият случай в рамките на една седмица, когато архиепископ Христодул обвинява гръцките журналисти, че дезинформират гражданите в страната. Преди това пак в писмо до редови християнин относно срещата си с папата той нарече гръцката журналистика "невежа"  и непознаваща писанията на отците. (вж. тук)
 
"Приятелско семейство, което желаеше да си почина, ме покани при тях и резервира стая в парижкия хотел Four Seasons. Аз не за първи път посещавам Париж. И винаги, когато съм там, се старая да отсядам в хубави хотели. Пестя от други неща, а не от това. За този хотел не знаех нито къде се намира, нито колко струва. Затова взех със себе си толкова пари, понеже нямам карта, колкото мислех, че ще стигнат за мене и моя дякон. Пътувайки с таксито към хотела, не забелязах нещо особено в него - отседнах в обикновена стая, на това отгоре с изглед към откритото пространство (т. е. към улицата). А когато си тръгвах, поисках да платя на рецепцията и ми казаха, че вече сметката е уредена. Разбрах, че моите приятели са се погрижили за това. На всички е известно, че не разполагам с никакво движимо или недвижимо имущество, нямам пари в банка, нито имам кредитна карта. Това е известно на целия гръцки народ."

"И не ме пращайте в манастир. Аз обичам манастирите и съм ходил в много. Когато обаче някой иска да си почине, той предпочита непознати места, за да бъде спокоен. Аз имам нужда от това спокойствие, което в ежедневието ми отнемат грижите около големите църковни проблеми. Затова ще отсядам в хотел..."

PAR_076_320x400_web_large.jpgДезинформатори ли бяха обаче гръцките журналисти и доколко писмата на архиепископа до 80-годишния гръцки пенсионер изразявят пастирска отговорност към пасомите или са популизъм и опит за измъкване от неудобната ситуация? Неубедителни са твърденията на гръцкия архиепископ, че не е знаел нищо за най-шикарния хотел в Париж, където отсяда световният хай-лайф, собственост на саудитски принц и на Бил Гейтс, и където цената на най-"обикновената" стая започва от 710 евро на вечер. "Изгледът към улицата" е всъщност към Елисейския дворец. А луксът на "Four Seasons" може да се стори "обичаен" само на човек, който или е свикнал да живее в такива условия, или не говори истината. На този фон твърденията на архиепископ Христодул, че е искал да плати за престоя си с джобни пари, "понеже не разполагал с никакво движимо и недвижимо имущество, нито с кредитни карти" са издържани в духа на класическия популизъм. 

И не е грешката в хората, че желаят да имат пастири, които намират отмора близо до Бога, а не сред блясъка на светския Париж. Нито в журналистите, че дават гласност на това, което се е случило. Единственото положително нещо в ситуацията е фактът, че времето на безотговорността в Гръцката църква е отминало. И както предрича един гръцки старец през 80-е години: ще дойде време, когато една обикновена жена ще чука на вратата на епископа и ще го пита: "Ти защо направи това?" И той ще се чувства длъжен да й отговори..."

По материали от гръцкия печат
 









Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kqpa 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Защо удряш въздуха и тичаш напразно? Очевидно, всяко занимание има цел. Тогава кажи ми каква е целта на всичко, което се върши в света? Отговори, предизвиквам те! Суета на суетите: всичко е суета.

Св. Йоан Златоуст