Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)
0112.jpgДа бъде удържан определен процент от данък общ доход за създаването на специален фонд за нуждите на различните вероизповедания в България. Това предложение направи богословът Михаил Гърков по време на Националния събор на православните сдружения, който се провежда във Варна.

Набраните от финансовия фонд пари ще бъдат изразходвани за социални дейности, културни проекти, заплати на свещениците и специалистите, които църквата трябва да привлече. Идеята била взаимствана от Италия и Франция, където с приемането на закон за данък общ доход е създаден подобен фонд. Той е на принципа 8 на 1000, което ще рече, че всяко 8 евро на внесени 1000 се насочва за нуждите на църквата.

Проектът на Гърков предвижда всеки гражданин при попълването на годишната си данъчна декларация да изписва за кое вероизповедание желае да бъдат отделяни парите. Разпределението на парите от фонда ще се извършва от Министерството на икономиката в сътрудничество с Дирекцията по вероизповеданията, а Светият синод всяка година трябва да оповестява своите разходи и приходи, се казва в проекта на Гърков.

"На пръв поглед идеята е екзотична и ме смущава, но трябва да се запозная с нея, за да видя дали в нея няма нещо рационално." Това бе лаконичният коментар на шефа на комисията по вероизповеданията към НС Огнян Герджиков пред "Сега".

В миналия парламент нововремците Емил Кошлуков и Борислав Цеков също имаха идея за подобен фонд, от който да се плащат здравните вноски на монасите. Депутатът от НДСВ Димитър Ламбовски пък имаше предложение да се въведе църковен данък. Идеята бе събраните средства да се разпределят между признатите от държавата вероизповедания.

Докато течаха дебатите по проекта на Гърков във Варна, Варненският и Великопреславски митрополит Кирил участва в Атина на семинар, на който е бил обучаван как се подготвят проекти за усвояване на средства от европейските фондове.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3khc4 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Както кормчията зове ветровете и подмятаният от бурите моряк отправя взор към дома, така и времето те зове при Бога; като воин Божи бъди трезв – залогът е безсмъртие и живот вечен.

Св. Игнатий Богоносец