Мобилно меню

4.7948717948718 1 1 1 1 1 Rating 4.79 (39 Votes)
Випуск 2011След дългогодишно прекъсване, тази година Софийската духовна семинария „Св. Иван Рилски” възстанови тържествената церемония по връчване на свидетелствата за зрелост на своите випускници. „Като се предадете на Бога с пълно упование, отплавайте към брега на вашето спасение, към служението, което Бог ви е отредил. Вървете, станете негови свещенослужители. Но внимавайте, защото свещеническото служение е много достойно, но и много отговорно.” С тези напътстващи думи Сливенският митрополит Йоаникий се обърна към учениците, завършващи тази година Софийската духовна семинария. Ректорът на духовното училище, отец д-р Захарий Дечев, похвали Випуск 2011 като един от най-добрите по успех в най-новата история на учебното заведение. Общият среден успех на момчетата е и сред най-високите в страната.

Софийската духовна семинария е основана през 1903 г. като средно общообразователно духовно училище, в което се обучават младежи след 7-и клас. Семинарията се превръща в притегателен център за деца от цялата страна, включително и за етнически българи от Македония, Молдова, Украйна и Албания. Освен общообразователните предмети, учениците изучават богословски дисциплини, източно-църковно пеене, както и класически и западни езици. В храма към Духовната семинария момчетата преминават своята практическа богослужебна подготовка. Учебното заведение не загърбва съвременните технологии и е оборудвано с модерен мултимедиен кабинет и компютърна зала. Учениците живеят на пълен пансион, а издръжката им се поема от Светия Синод на Българската Православна Църква.

0.jpgНиколай Плещов от град Елин Пелин (син на о. Иван Плещов - б. р.) е един от тримата пълни отличници на випуска. Разказва, че е кандидатствал в Духовната семинария, защото баща му е свещеник. Учебното заведение изиграло важна роля за него и съучениците му не само с добрата образователна подготовка, която са получили, но и с това, че ги е изградило като личности. Николай все още не е взел категорично решение дали ще поеме по пътя на баща си и ще стане свещенослужител. Споделя, че му предстои изпит по български език в СУ „Св. Климент Охридски”, а специалностите, към които се е насочил са психология, философия или богословие.

„За да поемем по този път, ние трябва да сме много сигурни в избора си, защото да станеш свещенослужител, не е лесен избор – казва Николай. – Трябва да си отговориш на много въпроси и да изпиташ себе си дали си достоен за това, дали можеш да отговориш на критериите, които поставя служението. Затова искрено се надявам след като узрея още, като видя повече от живота и когато съм убеден, че мога да поема по този път, да го направя. Все пак свещеник не е професия, това е призвание. Свещеникът се отдава на хората, той трябва да разбира техните проблеми и да живее с тях, да е готов по всяко време на денонощието, когато го повикат, да чуе молбите на миряните. Наистина е много трудно да си свещенослужител, особено в днешно време, когато малко хора ходят в църквата, защото са заобиколени от много материални грижи, далече са от Бога, далече стоят и от храма.”

Кое е най-ценното, което Николай ще отнесе със себе си, прекрачвайки прага на Духовната семинария и поемайки по пътя, който му предстои?

„Най-запомнящото е, че изградихме много добър колектив, макар че всички момчета сме от различни краища на България, дори от чужбина – споделя той. – През тези пет години се научихме да живеем с проблемите на другите, да се изслушваме, да си помагаме и заедно да се справяме с трудностите. Всичко беше в една много добра и приятелска атмосфера. Това е нещо, което ще запомним завинаги и ще го отнесем със себе си, защото приятелството ще си остане завинаги.”

2.jpgТодор Стоянов от Шумен пък философски заключава: „Имаше много хубави моменти. Трудно е да избереш един. Все едно да накараш някой да избере от цяла градина с цветя най-хубавото”. Той се озовава в духовното училище, воден от вярата и от напътствията на близки. „Избрали сме семинарията, защото за нас духовната храна е по-важна от материалната”, добавя той. Най-важното нещо, на което се е научил тук, е твърдата вяра. „Когато човек вярва, трябва да вярва истински и да отстоява своята вяра, защото тя не е само думи, а и дела” – категоричен е Тодор. Той възнамерява да продължи да учи богословие в СУ. „Когато станем готови, ще започнем да жънем житото на духовната нива”, заключава Тодор.

Светослав Цеков от с. Световрачане, Софийско, пък е решил да учи право в Софийския университет 
Св. Климент Охридски. „Надявам се каквото и да уча, каквото и да правя, че винаги ще бъда част от Църквата – споделя Светослав. – Не съжалявам, че дойдох в това училище и не съжалявам, че съм вярващ човек. Всеки човек вярва в нещо. Един вярва в парите, друг във властта и т. н. Аз вярвам в това, което съм. Вярвам в Бог. Вярвам, че винаги ще бъда част от Църквата, защото това ми носи радост”.

На горната снимка: абитуриентите на певницата. Вдясно е новият декан на БФ на СУ "Св. Климент Охридски" доц. д-р Александър Омарчевски.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kh6x 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Душо моя, търси Единствения... Душо моя, ти нямаш никакъв дял със земята, защото ти си от небето. Ти си образът Божи: търси своя Първообраз. Защото подобното се стреми към подобно.
Св. Тихон от Воронеж