Мобилно меню

4.921568627451 1 1 1 1 1 Rating 4.92 (51 Votes)
7_otec_Dobromir1_400x266.jpg
Протойерей Добромир Димитров от Великотърновската св. митрополия участва в международен проект срещу трафика на хора, насилствените бракове и престъпления на честта. Неотдавна той представя България на конференция по проблемите в Италия. 

Отец Добромир е завършил Православния богословски факултет при Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий”. Свещеник е от 2001 г., а от 2008 г. е преподавател по църковно право във факултета. От месец юни 2010 г. служи в храм “Св. великомъченик Мина” във Велико Търново.

- Отец Добромир, какво е вашето участие в международния проект срещу трафика на хора и как станахте част от него?

- В рамките на международния проект бях включен в работна група, която се обучава в специален интернет форум и работи по тези проблеми. Работата е свързана с изучаването на европейското законодателство. Организират се дискусии, като същевременно се изработва специална мрежа за взаимопомощ между държавни и неправителствени организации. Самият аз бях поканен като представител на Българската православна църква с благословението на Великотърновския митрополит Григорий.

- Какво представлява самият проект и какви са неговите цели?

- През 2000 г. Общото събрание на ООН приема конвенция за трафика на хора, която до септември 2008 г. е подписана от 117 държави. Тази конвенция касае противодействие и наказване на трафика на хора, особено спрямо жени и деца, тяхното набиране, транспортиране, укриване чрез заплаха, сила или други форми на принуда, която цели контрол над личността с цел проституция и други форми на сексуална експлоатация, принудителен труд и услуги, заробване и дейности, сходни с робството, както и отнемане на телесни органи.

А самият проект представлява международен обучителен курс, организиран в рамките на Европейския проект RAPVITE, съфинансиран от Европейската комисия в рамките на Програмата “Дафне”, който има за цел създаването на мрежа за помощ на жертви на трафика на хора, насилствени бракове и престъпления на честта, както и за противодействие на посочените проблеми.

- Какво представляват насилствените бракове и престъпленията на честта?

- Насилственият брак и престъпленията в името на честта са две отделни явления, които са следствие от културни, религиозни и социални обстоятелства, но зад всеки един случай се крие реална човешка трагедия. Насилственият брак се сключва без съгласието на девойката (по-рядко са момчета), като често този вид съвместно съжителство включва физическо и сексуално насилие, отправяне на заплахи, затваряне и забрана за излизане от жилището, отделяне от естествената среда, отвличане, психологически и социален натиск, емоционално изнудване, забрани, отнасящи се до начина на живот и свободата за придвижване, както и други действия, унижаващи достойнството и упражняващи контрол върху личността. В най-тежките случаи всичко това може да стигне и до убийство в името на честта. Такива проблеми, колкото и да не ни се вярва, днес се наблюдават в страни като Германия, Великобритания, Швеция, Дания, Швейцария, където 16-годишни момичета, главно от мюсюлмански семейства, се женят насила, а някои дори се продават на възрастни мъже за по няколко хиляди евро. Това е едно истинско предизвикателство пред ЕС, тъй като всяка година стотици жени търсят помощ и закрила от различните неправителствени организации в тези страни. Според едно изследване на фондация “Sungir” само в Швейцария има 17 хиляди насилствени брака.

С термина “Престъпление на честта” са дефинирани най-кървавите форми на насилие спрямо жените, където “в името на честта” жената се подлага на физически и психически тормоз, често завършващ с убийство или със заставяне към самоубийство, заради събитие, възприемано като вид “безчестие” в семейството. Най-шокиращото при тези убийства е, че те биват извършени от най-близките на жертвата, т.е. бащи, братя, съпрузи и роднини. Статистиката показва, че половината от жертвите са били измъчвани, преди да бъдат убити, като главно това е ставало чрез изнасилване, удари, бой с юмруци, с тояги, камъни и душене. Най-тревожното е, че в света и в Европа тези тенденции се увеличават

- Разпространени ли са в България насилствените бракове и престъпленията на честта?

- Всички тези проблеми в една или друга форма съществуват и в България. При нас домашното насилие е широко разпространено, тъй като статистиката сочи, че всяка една от четири жени е била жертва на домашно насилие. Много от жените търпят унижение и побоища, тъй като се страхуват да поискат развод или правна защита. А относно “престъпленията на честта”, спомнете си само шокиращите случаи от близкото минало на заливане с киселина. Тези млади жени бяха обезобразени от отхвърлени ревниви съпрузи или любовници. В медиите всяка година се отразяват убийства, извършени от съпрузи, които са разкрили, че съпругите им са имали извънбрачна връзка.

- На какво място е България по отношение на трафика на хора в сравнение с другите страни от Европа и света?

- България държи едно от първите места по трафик на деца и жени в Европа с цел сексуална експлоатация. Тя е държава – източник и транзитна страна за трафик на хора. Това престъпление не става без протекцията на високостоящи полици и магистрати. Всеки опит за внасяне на проектозакон в Народното събрание за легализирането на проституцията с цел борба с трафика, всъщност цели узаконяване на мръсните пари на тези хора и на криминалния контингент, извършващ това престъпление. Легализирането на проституцията в никакъв случай не е добро решение, а напротив. Ще дам пример с Холандия, където проституцията е легална, но в момента холандските власти се чудят как да се справят с този проблем, тъй като либералното им законодателство привлече престъпни групи и жертвите им от цял свят. Разберете, където има проституция винаги има насилие и трафик на хора. Според мен обществото ни трябва да бъде много внимателно и да не се оставя да бъде заблуждавано.

- Разполагате ли със статистика за трафика на хора в България, насилствените бракове и престъпленията на честта?

- Има някои официални данни, в които цифрите не са реални, тъй като е много трудно да се направи такова проучване, поради страха и недоверието към институциите в България. Само знам, че десетки хиляди човешки живота са съсипани. В Сливенски окръг съществуват райони, които са обезлюдени от младо женско население, тъй като една от най-организираните групи за трафик на хора е действала главно там.

- С какво Църквата може да бъде полезна по отношение на превенцията към тези негативни социални явления?

- Църквата винаги възвестява истината. Тя ще продължава да проповядва ценността на всяка човешка личност – мъж, жена, дете. Да крещи на онези, които запушват ушите си срещу временните материални средства, че човекът не е средство, функция, вещ, която можем да си купим, да поробим и насилим. Че на този свят има грях и че той не представлява само релативна морална категория, а е и престъпление срещу личността и престъпление срещу Любовта. Че жената е равна на мъжа, “защото мъж и жена ги сътвори” Бог (Бит. 1: 27), че всеки човек се ражда свободен и никой не е в състояние да отнеме неговата свобода и да го пороби. Всичко това ни е засвидетелствано от Господ Иисус Христос, Който взе човешка природа и я съедини със Своята божествена, говори ни, живя между нас, умря и възкръсна за всеки един от нас, защото всеки в Христовите очи е възлюбен, уникален и по-ценен от цялото творение. Такова отношение трябва да имаме и ние един към друг.

Църквата може да помага, ако бъде допусната в българското училище с образование и превенция. Тя успешно оказва и днес духовна и материална подкрепа на жертвите, като за това не тръби в медиите. Но разберете: Църквата сме всички – кръстени и вярващи, клир и народ, които помагаме на своите ближни, помощта зависи от нас.

Искам да завършим този разговор с молитва: Господ да смекчи сърцата ни и нашата страна да стане място, в което ние, българите, да си пазим и обичаме децата, съпругите и семействата. Да осъзнаем, че това е единственото, което имаме и което си заслужава.

Източник: http://www.dnesbg.com


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kh69 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Накажи душата си с мисълта за смъртта и като си спомняш за Иисус Христос, събери разсеяния си ум!
Св. Филотей Синаит