Мобилно меню

4.6521739130435 1 1 1 1 1 Rating 4.65 (23 Votes)
1_15.jpgБедният човек не може да осъществи революция - той е подтиснат, комплексиран, не може да се освободи от натрапчивото усещане, че винаги той е губещият, а друг - късметлията. Вярата в неуспеха го преследва като сянка, затова и шансовете му да промени решително живота си не се големи. Но комплексираните хора са идеалните последователи, те могат да бъдат верни до смърт, стига някой да им обещае, че той ще поема отговорност вместо тях. Това си мисля, когато гледам стачката на учителите в страната. В никой протест няма пълно единодушие, но при учителите раздвоението е повече от видимо. И си личи основният проблем на педагозите - те просто нямат самочувствие. Наскоро дори една учителка чистосърдечно призна, че пред непознати не разкрива професията си, защото това било равнозначно на нископлатен, слабоквалифициран работник... На когото по парадоксален начин българското общество е поверило децата си. За разлика от учителите протестиращите лекари от "Пирогов", които също искаха и с право по-високи заплати, демонстрираха ясно съзнание за професионализма си, но и за доброто си финансово положение, което не е тайна за никого. Образователният министър Даниел Вълчев безпогрешно разпозна слабото място на подчинените си и възприе печелившото макар и цинично поведение - демонстрацията на мускули.

Няма по-сигурен начин да объркаш един неуверен в способностите си човек от това да му скръцнеш със зъби и да му покажеш, че за разлика от него ти плуваш в свои води. Той и без това е свикнал да се подчинява, не е нужно много, за да го стреснеш и бутнеш да седне обратно на мястото си. Не го е срам, и мърда даже! Ако опонентите на министъра уважаваха себе си и професията си, картината щеше да е различна. Министърът на образованието многократно е демонстрирал, че не е привърженик на диалога и явно има афинитет към спуснатите отгоре решения, но щеше да се види принуден да прояви поне елементарно уважение към колегите и подчинените си. Щеше да седне с тях на една маса и да разговаря като с равни. Пък после пак можеше да извърти нещата в своя угода. А сега за него те видимо са плебеи, които дори разговор на равна нога не заслужават. Дано учителското съсловие намери сили и вяра в себе си и да надскочи пораженческото си мислене, което вече доста години култивира у себе си.

Всъщност, проблемът има и сериозни богословски измерения. Вярно е, че наричат християнството религия на бедните, но това въобще не значи, че Христос издига бедността в добродетел, нито я счита за източник на сила. Просто Господ чува онези, които викат към Него, а богатите по-трудно се разделят с илюзията за своята самодостатъчност. Християнството дава възможност пред очите на Бога всеки да прояви своята собствена и абсолютна ценност, независимо от това дали е богат или беден. А за онеправданите през вековете, които са имали потребността от развитие, това е било много. Често пъти даже всичко. Но за да се възползва от Божия дар бедният е трябвало да прозре, че не само с хляб ще живее човек. Което особено за лишения от насъщен се оказва труднопреодолима летва. Така че нито богатството е порок само по себе си, нито бедността е добродетел. Изкушението, което и бедни, и богати трябва еднакво да преодолеят е зависимостта от материалните блага и приемането им за фуднаментална ценност в живота. Богаташът е привързан към "мир сей" с толкова много и разнообразни връзки, че е цяло чудо да успее да се размърда в собствената си златна клетка. А на бедния сърцето е в клетката на богатия - там е мечтата му, там е съкровището му. Както ни казва и Христос в Евангелието: Където е съкровището ви, там е и сърцето ви.

Ако в обществото е нужен силен дух, за да постигаш целите си - богоугодни или не, то колко повече това важи за духовния живот в Църквата. А какво е силен дух освен способност да рискуваш и да жертваш нещо. За съжаление, нищетата, която характеризира християнското ни битие днес няма нищо общо с онази, която облажава Христос. "Блажени нищите духом, защото тяхно е Царството небесно". А ние превърнахме безличието в смирение, давим се в комплекси, но иначе морето ни е до колене и животът ни е ясен като учебник по догматика, щастливи бедняци сме в своето гето. "Без риск няма духовен живот", казва старецът Софроний Сахаров. Евангелската нищета е постижима само за силните духом, за Господните приятели. Да осъзнаеш нищетата на духа си в светлината на Божието Лице е болезнено и малцина са способни на понесат тази болка. Това е истинска революция. Това е пробуждането на падналия Адам. Затова да не се чудим, че Христос крие лицето Си от нас, които сме сити с добродетелите и пороците си. Нищетата, която Господ иска да види у всеки Свой последовател, е пътят на кеносиса - по който единствено може да срещнем себе си и Бога.

И един епилог в стих:

"Страхувам се, че няма да успея
безстрашно
свойте дни да изживея.
Че може да се люшна в труден миг-
очи прикрил,
преглътнал своя вик,
готов сърце и мисъл да заложа,
за да спася
безценната си кожа...
Да наблюдавам тих и примерен
как Злото
се разхожда покрай мен,
да бъда жив, но с устни побелели
да шепна,
че играта то печели,
че има право дръзкият му ход,
че жалкият живот
е пак живот...
А всъщност след мига коварно кратък
да бъда не човек,
а блед остатък,
загубил свойте чувства, глас и смях.
И своя страх загубил-точно този страх".

(Георги Константинов, "Страх")




Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/kqu3k 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Знанието на Кръста е скрито в страданията на Кръста.

Св. Исаак Сирин