Зара: Какво е отношението на БПЦ към прераждането и защо?
Филип: Искам да попитам какво е отношението на Православната църква към кармата и какви доводи от Библията и догматиката може да се приведат срещу тази идея?
На въпросите отговаря Златина Иванова:Кармата и прераждането са свързани в едно учение, затова ще отговорим и на двата въпроса едновременно. Струва ми се безплодно при спор на тази тема да се търси отговор “на парче” – къде какво казва Библията, как може да се тълкува тази или онази фраза, били ли са извадени от Библията пасажите, подкрепящи тези учения и т.н. Обикновено поради липса на задълбочени исторически познания, както и на цялостен подход към библейското учение и свещена история на Стария и Новия завет разговорът остава неудовлетворителен и за двете спорещи страни. Мисля, че по-ползотворно би било да се изясни, че става дума за различни отговори на два фундаментални въпроса. Първият е какво представлява човекът? А вторият – какво е смъртта за човека?
На тези въпроси източните религии отговарят: човекът е дух, материалното

Християнството, от своя страна, отговаря на тези въпроси различно: човекът е създаден като личност с душа и тяло. Тялото и духът са свързани в хармонична и неразрушима връзка. Човекът е призван да познае Бога с душата и тялото си. Смъртта не е естествено състояние за човека, нито е желана от Бога. Какво е смъртта? Отделяне на душата от тялото – тоест разпадане на човешката природа на две части. За християнството това е мъчителен за човека процес, а не освобождаване на духа му от материята. Смъртта влиза в живота на човека (а чрез човека и в целия свят) чрез греха. Тоест когато човекът прекъснал своето изначално и пряко общуване с Бога, което му гарантирало цялостност и развитие във вечността. Наистина, след грехопадението тялото на човека се променя – грехът живее у човека и поражда конфликт между духа и материята. Или както се изразява много красиво един църковен отец: сега духът ни е облечен в тяло, а преди грехопадението тялото ни е било облечено в дух.
Християнството твърди, че на тази аномалия край слага самият Бог, който се въплъщава и става човек. С това Той излекува боледуващата човешка природа, съединява я завинаги с Божествената природа и дава възможност на всеки човек да получи даром плодовете от това Негово дело на земята. Как? Като участва в мистичното съединение с Неговото Тяло и Кръв в св. евхаристия. С други думи, като се причастява. Пак по думите на един църковен отец: Христос дойде на земята, за да основе Евхаристията. Това е Църквата, това е мисията й в историята. Всичко останало – моралното й учение, благотворителността са само средства за пълноценното участие на човека в живота й, тоест в Евхаристията.
В есхатологичен план човек не го очаква разпадане на личността и безлично сливане с божеството, както е според източните религии, а възстановяване на личността чрез възкресението, с възстановена хармонична връзка между тялото и душата и едно безкрайно развитие в Бога.
Върху тези два различни фундамента за смъртта и човека стъпват християнството и източните религии. Както виждате, става дума за две необединими и противоположни гледни точки. Няма как да впишеш в църковното учение за човека, така както го изложихме по-горе, кармата и прераждането. Ние сме уникални личности, родени веднъж на тази земя и призвани към безсмъртие в Бога.
Вижте също: Говори ли Библията за прераждане?
Вижте също: Говори ли Библията за прераждане?