Мобилно меню

4.75 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (32 Votes)

D Getov_Catalogue_Bachkovo_vol_IНеотдавна белгийското издателство „Бреполс” (Brepols Publishers) отпечата Том І от Каталога на гръцките ръкописи, съхранявани в Църковно-историческия и архивен институт на Българската патриаршия, София, пл. „Св. Неделя” 19. Каталогът е плод от дългогодишната работа над тези ръкописи на филолога и специалист по старогръцка палеография доц. д-р Доротей Н. Гетов от Института за литература на БАН, който още през 1997 г. издава Кратък каталог на тези ръкописи (Getov, D. A Checklist of the Greek Manuscript Collection at the Ecclesiastical Historical and Archival Institute of the Patriarchate of Bulgaria, Sofia: “University of Sofia Press” 1997), а с годините задълбочава проучванията си над тях и над свързаните с тях старопечатни книги от колекцията на ЦИАИ. Настоящото издание, което е предвидено в два тома, представлява вече подробно кодикологично и палеографско описание на тези ръкописи, като в настоящия първи том са включени 95-те ръкописа и 7-те ръкописни фрагмента от Бачковския манастир „Успение Богородично”.

Повече информация за новото и ценно издание (Getov, D. A Catalogue of the Greek Manuscripts at the Ecclesiastical Historical and Archival Institute of the Patriarchate of Bulgaria, I, Bačkovo Monastery, Turnhout: “Brepols” 2014) може да бъде намерена на страницата на издателство „Бреполс” – тук, както и в предговора на доц. Гетов към самата книга, която у нас ще е достъпна в библиотеките на Бачковския и на Зографския манастир, в Църковно-историческия и архивен институт, в Националната библиотека „Св. Кирил и Методий”, в Центъра на славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев” и в Библиотеката на Богословския факултет на СУ. Онези пък, които биха пожелали и да притежават новата книга, имат възможността да я поръчат по пощата непосредствено от издателството – нейната цена е 95 евро.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/94xru 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Имало един човек, който ядял много и все бил гладен, и друг, който се задоволявал с малко ядене. Този, който ядял много и все бил гладен, получил по-голяма награда от оня, който се задоволявал с малко ядене.
Apophthegmata Patrum