Днешните жени мироносици: една учителка по Религия
Вторник, 09 Май 2006 Написана от Йорданка Василева

Казвам се Йорданка Стефанова Василева. Завършила съм Богословския факултет към Софийски Университет “Св. Климент Охридски” през 1997 г. със специалност магистър по богословие и втора специалност история. Живея в гр. Септември, Пазарджишка област, където моят съпруг е свещеник в храм “Св. свщмчк Харалампий”.
Работя от 5 години като преподавател по “Религия” в местни учебни заведения – детски градини и училища. Пет години, според мен, са много малко, за да твърдя, че имам педагогически опит и изобщо да се нарека с достойното звание “учител”. За учителската професия са необходими специални качества. А преподаването на такъв необикновен предмет като религията е докосване до най-съкровените кътчета на детската душа и изисква голямо сърце и любов. Учителят трябва да подхожда с изключително внимание и деликатност към душевните вълнения на децата. Тук въпросът не е само до преподаване на знания, но и формиране на вяра и религиозно чувство.
През миналата учебна година започна изучаването на предмета религия в подготвителните групи на детските градини в нашия град по желание на директорите и родителите на децата. Малките възпитаници го посещават с интерес и са най-благодатната почва за семето Божие. Хубавото в случая е, че моето участие не се ограничава само до предвидените по програма часове по религия. Създаде се традиция всяка година да участваме с децата в тържествата за Рождество Христово и Великден, като задължително преди това с детските учителки обсъждаме сценария, за да бъде издържан в християнско отношение и съгласуван с православните традиции.
През тази учебна година отново преподавам религия в две от средните общообразователни училища на нашия град. Групите ми са 17 (ЗИП и СИП)с общо около 300 ученици в тях. Обучението по религия обхваща начален, гимназиален и прогимназиален етап от първи до дванадесети клас. Понеже много от родителите в нашия малък град са безработни, всяка година си намирам спонсор и на всички деца раздавам учебни пособия, тетрадки, албумчета с икони за оцветяване, цветни моливи или флумастери. А за големите християнски празници им подарявам иконички, детски молитвеници, православни книжки и др.
В зависимост от особеностите на възрастта на децата използвам различни дидактически форми. За учениците от начален и среден курс се стремя максимално да разнообразявам часовете. Във всяка урочна единица присъстват занимателни игри, кръстословици, гатанки, песнички, приказки, оцветяване на икони, илюстрации и др. Тъй като учебните помагала по религия са много малко, се налага сама да измислям и да изработвам вкъщи на компютър помощните материали, а след това ги отпечатвам и раздавам на децата. Използвам идеи от учебниците по Български език и литература, Математика, Човек и природа и други за начален курс и така се съобразявам с учебния материал и нивото на учениците. Преди празниците Рождество Христово и Възкресение изработваме картички, елхички, камбанки, боядисваме великденски яйца и изработваме кошнички за тях. Подготвяме тържества и изнасяме програми пред другите ученици, които не изучават религия, за да ги приобщим. Голямо умиление предизвикват тържествените програми на децата пред богомолците в храма. Например миналата година на едно такова тържество преди Рождество Христово в църквата си направихме братска трапеза с обичайните постни ястия за Бъдни вечер – боб, сарми, плодове и питка с късметчета за всички.
Задължителен елемент за въцърковяването на подрастващите е редовното посещение на църква. Всяка учебна година организираме с разрешението на директорите посещения на всички ученици от училище и децата от детските градини в стария храм и строежа на новия храм в нашия град. Те се запознават с историята, устройството и иконите на православната църква, запалват свещички, свещеникът ги помазва с елей за здраве и им подарява иконички с благословение. За да почувстват Божия дом като свой дом, аз и моят съпруг-свещеник посрещаме децата с локум и сладки в залата на неделното училище, където те разглеждат изложба от снимки и детски рисунки, гледат филми. С финансови помощи и дрехи от дарители подпомагаме деца от социално слаби семейства.

След като изучаването на религия стане традиция в дадено учебно заведение, съвсем спонтанно възникват идеите за съвместна работа и междупредметни връзки. Един много важен момент е учителят по религия никога да не забравя, че преподава словото Божие не само на учениците, но и на своите колеги учители. Със своето нравствено поведение като християнин и личен пример той може да направи така, че да отблъсне или да привлече много от тях. Аз например, когато раздавам подаръци на децата за големите християнски празници, не подминавам и учителите. Макар и възрастни, те също като малките се радват на иконичките и картичките, изработени от децата и приемат жеста като Божия благословия за себе си и своя труд. Учителите по български език и литература канят мен и моя съпруг-свещеник да участваме в часовете им, когато се разглеждат теми за Библията, Стария Завет, Новия Завет, Евангелията и евангелистите. А с преподавателя по изобразително изкуство направихме импровизирана иконописна школа, като в часовете по религия аз запознавам учениците с историята и каноните на православната иконопис, житията на светците, а в часовете по изобразително изкуство те рисуват самите икони.
В тематичното разпределение на часовете по религия за горен курс съм включила и актуални за тази възраст теми. Обикновено часовете протичат под формата на дискусия за любовта, семейството, секса преди брака, отношението между родители и деца, тютюнопушене, алкохолизъм, наркомания, аборт, хомосексуализъм, клониране, генно инженерство… Големите ученици се запознават и с нехристиянските религии и някои от разпространените в България секти и култове. Целта е да бъдат добре информирани и да си изградят здрава ценностна система, за да могат да се предпазват от множеството опасни влияния в съвременния свят. През миналата учебна година по моя инициатива с благословията на Православната църква в град Септември и Общинския съвет по наркотични вещества организирахме превенция на тема “Православната църква срещу наркоманията”. Тя се проведе в най-голямата зала на града в Младежкия дом и едва побра учениците от среден и горен курс на три училища. Срещата беше ръководена от екип на Православния център за духовно обгрижване на наркозависими от гр. Варна – свещеник Георги Фотакиев, Борислав Аврамов – отговорник по катехизация и работа с младежта, три момчета бивши наркомани и една майка. С откровените си разкази за тежкия живот и как са превъзмогнали всичко с помощта на вярата в Бога, момчетата спечелиха сърцата и предизвикаха сълзи в очите на присъстващите. Многобройните въпроси и бурните реакции на младата аудитория бяха израз на огромния интерес към този проблем. От последвалия разговор стана ясно, че съвременната младеж не е достатъчно добре информирана за последиците от употребата на наркотични вещества. Намалява възрастовата граница и става модерно да се взимат т. нар. “по-леки” и синтетични наркотици. Оказва се, че много млади хора в нашия град са опитвали да пушат “трева”, а около 20 % от тях вече употребяват хероин. Това е доста сериозна статистика, която е причина инициативата на Православната църква и Община Септември за борба с наркоманията да продължи и в бъдеще под различни форми.
От една година насам с моя съпруг започнахме дейност по видеообработка на наши авторски и превод на православни филми. Училищата и детските градини в нашия град разполагат с модерна аудио и видеотехника. По моя идея започнахме да правим и образователни филми. За децата по религия подготвихме филм за Благодатния огън, което всички класове гледаха преди Възкресение Христово. За тази учебна година направих образователен филм “Празници на Пресвета Богородица” и слайд-филм против абортите. За сега всички наши мултимедийни продукти разпространяваме безплатно на преподаватели по религия и на всички, които желаят да ги използват. Имаме намерение в бъдеще да продължим по подобни проекти и търсим спонсори, защото тази форма на обучение предизвиква интерес и има огромно въздействие върху децата.
Всички забележителни църковни събития в нашия град задължително се отразяват в пресата и медиите. Аз пиша статии в местния вестник, а тържествата на учениците или репортажи за посещенията в храма се излъчват по кабелната телевизия. Така се стремим да приобщим обществеността на града към образователната роля на православната църква.
За съжаление статутът на предмета религия в нашата образователна система не е на необходимото ниво. И положението на преподавателите по този предмет е много тежко от всяка гледна точка – финансиране, трудов и педагогически стаж, осигуряване, учебни помагала и др. Всяка учебна година отново трябва да се събират молби и да се доказва пред родителите и обществеността ползата от изучаването на християнската вяра. И ако не е подкрепата на директорите на учебните заведения и съдействието на класните ръководители, много трудно се формират групи. Предполагам, че всички, които са се посветили с апостолско усърдие да сеят на Божията нива, са убедени, че мъките си заслужават. Защото духовната просвета не само утвърждава вярата в Бога, но учи младото поколение на вечните християнски ценности и православни традиции. Предметът религия е единствената учебна дисциплина, която показва на детето да търси доброто в себе си и в другите, формира детския характер според християнските добродетели, възпитава в любов към цялото Божие творение. Може би не сега, но след години трудът на учителя по религия ще даде своите изобилни плодове и религиозното възпитание ще заеме своето достойно място в българското образование и в цялостното възпитание на децата.
Редакционни
Нашите издания
Християнство и култура
Полезни връзки
- Православная Энциклопедия
- Богослов.ру
- Издателство „Омофор“
- Monachos.net
- Библиотека Халкидон
- Киевская Русь
- Christian Classics Eternal Library
- Библиотека Якова Кротова
- Руслан Хазарзар – Сын Человеческий
- Православно богословско общество в Америка
- Философия.бг
- Култура.бг
- Православная беседа
- Богословские труды
- В. Живов. Святость. Краткий словарь агиографических терминов
- Patrologia Latina, Graeca & Orientalis
- Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon
- Anemi. Digital Library of Modern Greek Studies
- Агнец Божий
- Славянска енциклопедия на светците
- Византийский временник
- Богословский вестник
- Orientalia Christiana Periodica
- Вестник РХД
- Институт за източно-християнски изследвания Митрополит Андрей (Шептицки)
- Списание за религиозни изследванияAxis Mundi
- Анотирана библиография Исихазм
- Архив на списанието Христианское Чтение
- Библиотека Orthodoxia
- Гръцки ръководства и наръчници по православно догматическо богословие
- Зографска електронна научно-изследователска библиотека
- Богоносци
- Road to Emmaus (A Journal of Orthodox Faith and Culture)
- Библиотека на Тверска епархия, Московска патриаршия
- Сайт, посветен на дяконското служение в Църквата
- Византия за начинаещи
- Уранополитизм (Небесное гражданство) – сайт, посветен на паметта на свещ. Даниил Сисоев
- The Wheel (списание за съвременно православно богословие)
- First Things (американско месечно надденоминационно религиозно списание)
- Церковный вестник (издаван от Московска патриаршия)
- Страницы: богословие, культура, образование (списание, издавано от руския Библейско-богословски институт Св. Андрей)
- Orthodox Reality (изследвания върху православните християнски общности в САЩ)
- Изихазм.ру – Света Гора Атон
- Предание.ру
- Православие и мир
- Руски образователен портал Слово, раздел Богословие
- Библиотека на религиознанието и руската религиозна философия. Издания от 18 – началото на 20 век
- Pages Orthodoxes La Transfiguration
- Orthodoxie. L'information orthodoxe sur Internet
- Христианская психология и антропология
- Альфа и Омега (електронен архив на списанието)
- Монастырский вестник. Синодальный отдел по монастырям и монашеству Русской Православной Церкви
- Православен мисионерско-апологетичен център „Ставрос”
- Православна библиотека „Золотой корабль”
- Вестник на Православния Свето-Тихоновски Хуманитарен университет (ПСТГУ) – архив
- Православна енциклопедия „Азбука на вярата” (на руски)
- Електронна еврейска енциклопедия (на руски)
- Австралийски институт за православни християнски изследвания
- Θεολογία (пълен електронен архив на списанието)
- Енисейский благовест
- Public Orthodoxy (многоезична страница за общодостъпен дебат, инициатива на Центъра за православни християнски изследвания на университета Фордъм)
- Orthodox Times
- Orthodoxy in Dialogue
- Християнство.бг
- Вера 21. О православии сегодня
- Сретенский сборник (периодично издание на Сретенската духовна семинария и академия)
Книжарници
- Електронна книжарница на семинарията „Св. Владимир“, Ню Йорк
- Александър прес
- Джон Хопкинс Юнивърсити прес
- Книжарница за християнска литература „Анжело Ронкали“
- Онлайн книжарница „Къща за птици“
- Български книжици
- Електронна книжарница „Православное“
- Издателство на Православния Свето-Тихоновски хуманитарен институт
- Издателство „Русский путь“
- Light & Life Publishing
- Holy Trinity Bookstore
- Интернет магазин „Благовест“
- Фондация „Наследство на Зографската св. обител“ – раздел „Книгоиздаване“
Био-библиография
- Прот. Алексей Петрович Князев
- Борис Петрович Вишеславцев
- Георги Петрович Федотов
- Митрофан Дмитриевич Муретов
- Павел Николаевич Евдокимов
- Антон Владимирович Карташов
- Прот. Томас Хопко
- Прот. Василий Василиевич Зенковски
- Веселин Кесич
- Прот. Стефан Станчев Цанков
- Прот. Николай Николаевич Афанасиев
- Прот. Георгиос Металинос
- Славчо Вълчанов Славов
- Свещ. Андрю Лаут
- Николай Никанорович Глубоковски
- Оливие-Морис Клеман
- Архимандрит Киприан (Керн)
- Архимандрит Лев (Жиле)
- Диоклийски митрополит Калистос (Уеър)
- Прот. Александър Дмитриевич Шмеман
- Захумско-Херцеговински епископ Атанасий (Йевтич)
- Прот. Георги (Джордж) Дион Драгас
- Прот. Йоан Сава Романидис
- Брюкселски и Белгийски архиепископ Василий (Кривошеин)
- Прот. Йоан Теофилович Майендорф
Препоръчваме
- Брюкселски и Белгийски архиеп. Василий (Кривошеин)
- Прот. Александър Шмеман, страница на руски
- Прот. Александър Шмеман, страница на английски
- Прот. Йоан Романидис
- Прот. Александър Мен
- Свмчца Мария (Скобцова)
- Сурожки митр. Антоний
- Архим. Софроний (Сахаров)
- Диоклийски митр. Калистос (Уеър)
- Протод. Андрей Кураев
- Архим. Кирил (Говорун)
- Олга Седакова
- Волоколамски митр. Иларион (Алфеев)
- Свещ. Андрю Лаут
- Свещ. Михаил Желтов
- Архим. Григорий (Папатомас)
- Прот. Джон Ериксън
- Венцислав Каравълчев
- Пожаревацки и Браничевски еп. Игнатий (Мидич)
- Архим. Йов (Геча)
- Алексей Осипов
- Иг. Пьотр (Мешчеринов)
- Прот. Сергий Булгаков
- Ярослав Пеликан
- Архим. Пласид (Дьосеи)
- Прот. Николай Ким
- Владислав Аркадиевич Бачинин
- Прот. Томас Хопко (лекции из фонда на Ancient Faith Radio)
- Пергамски митр. Йоан (Зизиулас) (лекции по догматическо богословие)
- Христос Янарас
- Прот. Павел Флоренски
- Петрос Василиадис
- Андрей Десницки
- Михаил Михайлович Дунаев
- Алексей Георгиевич Дунаев
- Свещ. Георгий Петрович Чистяков
- Сергей Чапнин
- Булгаковиана (сайт на изследователите и почитателите на творчеството на о. Сергий Булгаков)
- Електронна библиотека „Сурожки митр. Антоний”
- Архим. Йоан Пантелеймон (Манусакис)
- David Bentley Harticles (статии от Дейвид Бентли Харт)
- Оливие-Морис Клеман (страница на френски език)
- Лев Карсавин (страница на руски език)
- Антон Карташов (страница на руски език)
- Георгиос Мандзаридис (статии на гръцки език)
- Свещеномъченик Иларион (Троицки), архиеп. Верейски
- Лична страница на Сергей Худиев
- Лична страница на Ренета Трифонова
- Кафе със сестра Васа (Ларина)
- Лична страница на Владимир Бибихин