Православните богословски школи – общение и свидетелство

За православните богословски школи
Няма да се спирам на “Мартината” част в преподаването на свещената наука. На едни места школите ни имат добри условия – по отношение на сгради, финансиране, обществено и държавно признание, на други изпитват трудности, а в недалечното минало те преживяха наистина големи изпитания от външни противници (имам предвид атеистичната държавна политика в страните с комунистическо управление). Ще засегна обаче три важни съставки от живота им: преподавателски състав, студенти и отношения с поместната православна църква.
1. Преподаватели. Почти навсякъде въпросът с преподавателските кадри е “горещ” въпрос. Някъде те са в достатъчност, но дори и там се срещат трудности с институциите – били те държавни или църковни, от които зависи назначаването и работата им (Гърция, Германия). Особено при нужда от икономии на средства като че ли най-уязвими са факултетите, съответно катедрите по богословие (какъвто е случаят с Института за православно богословие при Мюнхенския Максимилианов университет в Германия). Засегнатите най-добре знаят какво значи това, но няма да се спирам повече на него.
Понякога тази голяма заетост на преподавателите се дължи на стремежа им да увеличат доходите си, понеже със сравнително ниската си заплата те трудно могат да се издържат. Но тръгне ли един университетски преподавател да пътува, разликата от 2 до 5-6 места на преподаване по принцип не е от значение. Един такъв преподавател “таксидиот” в крайна сметка само възпроизвежда определени знания и опит, но не може да работи научно. В “допълнителните” учебни заведения студентите го виждат един път в месеца (по-честото посещение не е финансово изгодно за съответния университет!), съответно два-три пъти в семестъра. Ако някои студенти пропуснат деня (или дните) на неговото посещение, те почти не се запознават с него, още по-малко – с преподавания материал. Но си взимат изпитите. Защо и как – излишно е да се питаме.
Недостигът на преподаватели във висшите богословски школи безспорно е свързан с въпроса на тяхното възпроизводство. Всички знаем, че възпроизводството на преподавателските кадри не е лесен, нито бърз процес. И той не зависи само от добрата ни воля. Но достойнството ни на университетски преподаватели и сътрудници на Църквата в отговорното дело на обучение по свещената наука би трябвало да ни кара да се противопоставяме решително на експериментирането с роене на школите ни. Никой няма полза от нискокачествени богослови. Отговорността за това е преди всичко на ръководствата на нашите школи, но тя трябва да е на всеки един от нас. Само така можем да постигнем подобряване на положението с преподавателите по богословие, които по презумпция са и интелектуалните тръстове на съответната поместна църква. Затова трябва да имат като неотменно задължение да работят и за развитието на православната богословска наука.
2. Студенти. Богословските школи на другите християнски вероизповедания, особено на Запад, са застрашени от постепенно, но трайно намаляване на желаещите да изучават християнско богословие. Съвсем различно е положението в православните школи, включително и на Запад. Това се дължи главно на изключителния интерес към свещената наука в страните на “Нова Европа”. Някои младежи от тези страни търсят възможности за обучение в Атина, Солун, Париж, Мюнхен, Ню Йорк, Бостън. Но този повишен интерес към православната вяра и нейното богословие се чувства най-осезаемо в нашите страни: Беларус, България, Полша, Румъния, Русия, Словакия, Сърбия, Украйна и пр.[1]
Понеже забелязвате, че се спирам главно на проблемите, а не на положителните неща, които сами по себе си са очевидни, сега ще отбележа някои проблеми, свързани със студентите ни.
Въодушевлението във връзка с възстановената преди петнайсетина години религиозна свобода накара много млади хора да търсят именно богословските ни школи, за да научат вечните истини на святата вяра. Отначало още започнахме (поне в България) да приемаме всички кандидати. Така създадохме новите школи, предизвикали споменатия недостиг на преподаватели. Сега обаче “бумерангът” се завръща. Защото за тези школи и преподаватели трябва да се осигурява постоянно постъпление на студенти. В резултат се наблюдава, че приемането на студенти по богословие не винаги се извършва по строги критерии. Често водещ мотив става стремежът на ръководствата на школите “да се попълнят бройките”. Така некачествени в интелектуално отношение студенти стават некачествени абсолвенти и така нататък по веригата на тяхната реализация. Затова е крайно време да се откажем от изкуственото поддържане на някакъв брой студенти. Предполагам, че всички сте убедени в едно: количественото натрупване няма да доведе до качествено изменение. Качеството трябва да си го създадем сами.
Не на последно място трябва да поставим и въпроса за “въцърковяването” на студентите по богословие. Обикновено те очакват това тъкмо от нашите школи и когато не го получат, остават не само разочаровани, но и далече от живота на Църквата ни. Излишно е да изтъквам, че интелектуалната подготовка на студентите ни е само една част от нашите задължения. Не ги ли запалим с дух на вяра и църковност, ние наистина не сме си изпълнили дълга. Понякога се успокояваме с формалната страна: имаме храм към школата, в него се извършват богослужения и толкоз! Но в един държавен университет не можеш да задължиш студентите да ходят редовно на богослужение, особено ако то се вменява в дълг само на студентите. Излишно е да изтъквам, че е нужен подчертан духовен живот около този академичен храм. Изповедта и причастието трябва да са част от живота на преподаватели и студенти, за да бъде Бог всичко във всички (1 Кор. 15:28).
Надявам се да не съм съблазнил някого с тези свои мисли. Вярно е, че това са горчиви истини и те трудно се признават. Премълчаването им обаче трупа само негативи и то не само за православното богословие, но и за Църквата като цяло.
3. Отношения с поместната църква. Отношенията с поместната православна църква, на чиято територия работи една православна богословска школа или под чиято духовна и административна власт се намира, са също много важен въпрос. Знае се, че положението на нашите школи е различно: едни са пряко подчинени на съответната поместна църква, други зависят само духовно, а трети са напълно отделени от съответната църква, защото са част от държавни университети.
Случаят с нашия Богословски факултет, който след 40-годишно странстване в пустинята на държавното безбожие отново намери място в Алма матер – Софийския университет, е показателен. Ентусиазмът при завръщането ни в университета беше толкова голям, че никой не помисли за връзката ни с Църквата. Самият Св. Синод на Българската православна църква също не потърси правата си на институция, която не само ни предоставя религиозното право да обучаваме от нейно име, но и ни осигурява мандат пред държавния университет. Синодът можеше, но не постави условия при напускането на неговата юрисдикция. Така на дело няма установен механизъм за контрол на обучението по православно богословие в България, нито дори за характера на това богословие – дали ще бъде православно, инославно или “разнославно”, ако ми е позволено такова словотворчество.
Макар и в друга степен, този проблем съществува и при други висши богословски школи. А знаем, че в някои европейски страни отношенията между богословските факултети и съответната църква законово са регламентирани с цел да се защитят интересите на църквата (независимо от вероизповеданието). Подобно регламентиране винаги е възможно, а и необходимо, понеже не може такива важни въпроси да се оставят в зависимост само от коректността и добросъвестността на университетските преподаватели. Принципът е ясен: православните богословски школи са образователни и научни звена с мандат (макар и не всякога изрично установен в документи) в услуга на цялата Православна църква, обикновено в лицето на една поместна църква. В такъв случай преследваната цел винаги трябва да е ползата на Църквата, а не някакви себични интереси, били те и интересите на самата школа.
Общение и свидетелство
След тези няколко бележки по слабите страни в нашето отделно битие, искам да се спра накратко на недостатъците в общението и сътрудничеството между нас.
Големите (не обичам чуждицата глобални) проблеми на православието, които в началото на 60-те години на миналия век предизвикаха съставянето на списък от 100 теми за Светия и велик събор на Православната църква, после смален десет пъти до 10 теми, не са явен приоритет на нашите школи. Кампанийното занимание с тях преди дадена подготвителна комисия или всеправославно съвещание не дава нужните резултати, още повече че такива вече години не са свиквани поради неразбирателство всред ръководствата на православните поместни църкви.
Надявам се, че в някои школи тези слабости не са така ясно изразени, но липсата на общение между нас не дава възможност да използваме опита на другия.
Не искам да давам рецепти за формите на това общение, но сред най-належащите са:
- по възможност непрекъснат обмен на преподаватели и студенти,
- по-чести срещи от типа на настоящия конгрес, но желателно с
- участието на самите декани или техните заместници, за да се вземат решения, които после ще задължат факултета или академията, или института, или семинарията (както и да се нарича висшата православна богословска школа) да работи в посока на взетите общи решения.
Тези недостатъци в нашето общение естествено се отразяват и на нашето свидетелство пред външните – както пред вярващите от нашата Православна църква, така и от другите християнски изповедания, но също пред хората от другите религии и пред невярващите. Наред с редица положителни прояви и постижения на православното свидетелство пред съвременния свят ние имаме и сериозни слабости. Една от тях е, че не излъчваме еднопосочни сигнали, нито пък са достатъчно ясни онези, които все пак излъчваме. Не смятам, че това е специфична особеност само на православните богословски школи. Но ние, които обикновено много успешно теоретизираме на тема единство-общение-свидетелство, сме длъжни да прилагаме всичко това и на практика. Светът очаква това от нас. Хората с надежда отправят поглед към титулованите мъдреци и питат за Христос (срв. Мат. 2:4). Затова отговорността ни пред Бога и Неговия народ на земята е твърде голяма и неизпълнението на това задължение няма да ни бъде простено.
* Доклад пред Шестия световен конгрес на висшите православни богословски школи, състоял се в София от 5 до 10 октомври 2004 г. (бел. ред.).
Редакционни
Нашите издания
Християнство и култура
Полезни връзки
- Православная Энциклопедия
- Богослов.ру
- Издателство „Омофор“
- Monachos.net
- Библиотека Халкидон
- Киевская Русь
- Christian Classics Eternal Library
- Библиотека Якова Кротова
- Руслан Хазарзар – Сын Человеческий
- Православно богословско общество в Америка
- Философия.бг
- Култура.бг
- Православная беседа
- Богословские труды
- В. Живов. Святость. Краткий словарь агиографических терминов
- Patrologia Latina, Graeca & Orientalis
- Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon
- Anemi. Digital Library of Modern Greek Studies
- Агнец Божий
- Славянска енциклопедия на светците
- Византийский временник
- Богословский вестник
- Orientalia Christiana Periodica
- Вестник РХД
- Институт за източно-християнски изследвания Митрополит Андрей (Шептицки)
- Списание за религиозни изследванияAxis Mundi
- Анотирана библиография Исихазм
- Архив на списанието Христианское Чтение
- Библиотека Orthodoxia
- Гръцки ръководства и наръчници по православно догматическо богословие
- Зографска електронна научно-изследователска библиотека
- Богоносци
- Road to Emmaus (A Journal of Orthodox Faith and Culture)
- Библиотека на Тверска епархия, Московска патриаршия
- Сайт, посветен на дяконското служение в Църквата
- Византия за начинаещи
- Уранополитизм (Небесное гражданство) – сайт, посветен на паметта на свещ. Даниил Сисоев
- The Wheel (списание за съвременно православно богословие)
- First Things (американско месечно надденоминационно религиозно списание)
- Церковный вестник (издаван от Московска патриаршия)
- Страницы: богословие, культура, образование (списание, издавано от руския Библейско-богословски институт Св. Андрей)
- Orthodox Reality (изследвания върху православните християнски общности в САЩ)
- Изихазм.ру – Света Гора Атон
- Предание.ру
- Православие и мир
- Руски образователен портал Слово, раздел Богословие
- Библиотека на религиознанието и руската религиозна философия. Издания от 18 – началото на 20 век
- Pages Orthodoxes La Transfiguration
- Orthodoxie. L'information orthodoxe sur Internet
- Христианская психология и антропология
- Альфа и Омега (електронен архив на списанието)
- Монастырский вестник. Синодальный отдел по монастырям и монашеству Русской Православной Церкви
- Православен мисионерско-апологетичен център „Ставрос”
- Православна библиотека „Золотой корабль”
- Вестник на Православния Свето-Тихоновски Хуманитарен университет (ПСТГУ) – архив
- Православна енциклопедия „Азбука на вярата” (на руски)
- Електронна еврейска енциклопедия (на руски)
- Австралийски институт за православни християнски изследвания
- Θεολογία (пълен електронен архив на списанието)
- Енисейский благовест
- Public Orthodoxy (многоезична страница за общодостъпен дебат, инициатива на Центъра за православни християнски изследвания на университета Фордъм)
- Orthodox Times
- Orthodoxy in Dialogue
- Християнство.бг
- Вера 21. О православии сегодня
- Сретенский сборник (периодично издание на Сретенската духовна семинария и академия)
Книжарници
- Електронна книжарница на семинарията „Св. Владимир“, Ню Йорк
- Александър прес
- Джон Хопкинс Юнивърсити прес
- Книжарница за християнска литература „Анжело Ронкали“
- Онлайн книжарница „Къща за птици“
- Български книжици
- Електронна книжарница „Православное“
- Издателство на Православния Свето-Тихоновски хуманитарен институт
- Издателство „Русский путь“
- Light & Life Publishing
- Holy Trinity Bookstore
- Интернет магазин „Благовест“
- Фондация „Наследство на Зографската св. обител“ – раздел „Книгоиздаване“
Био-библиография
- Прот. Алексей Петрович Князев
- Борис Петрович Вишеславцев
- Георги Петрович Федотов
- Митрофан Дмитриевич Муретов
- Павел Николаевич Евдокимов
- Антон Владимирович Карташов
- Прот. Томас Хопко
- Прот. Василий Василиевич Зенковски
- Веселин Кесич
- Прот. Стефан Станчев Цанков
- Прот. Николай Николаевич Афанасиев
- Прот. Георгиос Металинос
- Славчо Вълчанов Славов
- Свещ. Андрю Лаут
- Николай Никанорович Глубоковски
- Оливие-Морис Клеман
- Архимандрит Киприан (Керн)
- Архимандрит Лев (Жиле)
- Диоклийски митрополит Калистос (Уеър)
- Прот. Александър Дмитриевич Шмеман
- Захумско-Херцеговински епископ Атанасий (Йевтич)
- Прот. Георги (Джордж) Дион Драгас
- Прот. Йоан Сава Романидис
- Брюкселски и Белгийски архиепископ Василий (Кривошеин)
- Прот. Йоан Теофилович Майендорф
Препоръчваме
- Брюкселски и Белгийски архиеп. Василий (Кривошеин)
- Прот. Александър Шмеман, страница на руски
- Прот. Александър Шмеман, страница на английски
- Прот. Йоан Романидис
- Прот. Александър Мен
- Свмчца Мария (Скобцова)
- Сурожки митр. Антоний
- Архим. Софроний (Сахаров)
- Диоклийски митр. Калистос (Уеър)
- Протод. Андрей Кураев
- Архим. Кирил (Говорун)
- Олга Седакова
- Волоколамски митр. Иларион (Алфеев)
- Свещ. Андрю Лаут
- Свещ. Михаил Желтов
- Архим. Григорий (Папатомас)
- Прот. Джон Ериксън
- Венцислав Каравълчев
- Пожаревацки и Браничевски еп. Игнатий (Мидич)
- Архим. Йов (Геча)
- Алексей Осипов
- Иг. Пьотр (Мешчеринов)
- Прот. Сергий Булгаков
- Ярослав Пеликан
- Архим. Пласид (Дьосеи)
- Прот. Николай Ким
- Владислав Аркадиевич Бачинин
- Прот. Томас Хопко (лекции из фонда на Ancient Faith Radio)
- Пергамски митр. Йоан (Зизиулас) (лекции по догматическо богословие)
- Христос Янарас
- Прот. Павел Флоренски
- Петрос Василиадис
- Андрей Десницки
- Михаил Михайлович Дунаев
- Алексей Георгиевич Дунаев
- Свещ. Георгий Петрович Чистяков
- Сергей Чапнин
- Булгаковиана (сайт на изследователите и почитателите на творчеството на о. Сергий Булгаков)
- Електронна библиотека „Сурожки митр. Антоний”
- Архим. Йоан Пантелеймон (Манусакис)
- David Bentley Harticles (статии от Дейвид Бентли Харт)
- Оливие-Морис Клеман (страница на френски език)
- Лев Карсавин (страница на руски език)
- Антон Карташов (страница на руски език)
- Георгиос Мандзаридис (статии на гръцки език)
- Свещеномъченик Иларион (Троицки), архиеп. Верейски
- Лична страница на Сергей Худиев
- Лична страница на Ренета Трифонова
- Кафе със сестра Васа (Ларина)
- Лична страница на Владимир Бибихин