Мобилно меню

4.9259259259259 1 1 1 1 1 Rating 4.93 (54 Votes)

academy.jpgОт 25 до 30 август в Санкт Петербург се провежда третата конференция „Изток-Запад“ на новозаветните богослови от цяла Европа под егидата на Studiorum Novi Testamenti societas (Световно дружество на новозаветните богослови). Първата конференция се състоя през 1997 г. в манастира „Нямц“, Източна Румъния, а втората – през 2001 г. в Рилския манастир, която беше организирана от Богословския факултет към СУ „Св. Климент Охридски“.

Темата на конференцията тази година е „Единство и разнообразие в новозаветната еклисиология“. Участват около шестдесет учени от цяла Европа – православни, римокатолици и протестанти. Предвидени са петнадесет доклада и обсъждания в дискусионни групи. Приветствие към участниците ще отправи ректорът на Духовната академия в Санкт Петербург Тихвински епископ Константин. От българска страна участват проф. Иван Желев Димитров, който от 1995 г. е член на Световното дружество на новозаветните богослови и член на комитета за Източна Европа, доц. Емил Трайчев – декан на БФ към СУ, и асистентите Ивайло Найденов и Екатерина Дамянова.

На 28 август всички участници ще присъстват на литургията в храма „Св. Богородица Фьодоровская“, недалеч от Московската гара на Санкт Петербург. Навремето храмът е бил отнет от болшевиките и в продължение за седемдесет години се е използвал като млекозавод. По документи е върнат още през 1993 г., но енориашите, които междувременно са си простроили в близост малък и красив храм (осветен през 1998 г. и посветен на руските новомъченици и изповедници от времето на комунизма), влизат във възстановената стара църква едва на 1 август т. г. Храмът е двуетажен и за първи път св. Литургия ще се отслужи на втория етаж на празника Успение Богородично, който в Русия се празнува по стар стил на 28 август. На следващия ден е празникът на Фьодоровската икона на Божията майка. Историята я свързва с благословението, което имп. Михаил Фьодорович, основател на династията Романови, е получил от своята майка през 1613 г. Самият храм е построен доста по-късно, през 1913 г., във връзка с тристагодишнината на Романовската династия.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33a3x 

Разпространяване на статията: