Александрийската патриаршия съобщи, че нейната епархия в Гома, Демократична република Конго, е в много тежко положение, след като бунтовници от групата М23 превзеха централния град Гома с население над един милион души. Бунтовническата група е имала за цел превземането на богатата на подземни ресурси провинция Северно Киву, където се добиват в големи количества някои от най-редките и ценни метали в света включително колтан и кобалт (40% от световния добив), злато, никел и мед.
В съобщението на Александрийска патриаршия се казва:
„Положението в епархията на Гома е изключително тежко след настъплението на бунтовниците в гр. Гома в източната част на ДР Конго. Гр. Гома е разграбен, а бунтовническите сили прекъснаха водоснабдяването и електроснабдяването. Магазините са разграбени, има огромен недостиг на храна, а малкото налична храна вече е на пет пъти по-висока цена.
Бунтовниците отвориха затворите и затворниците са излезли, намерили са оръжия и са участвали в много отвратителни действия, в кражби и убийства. Смята се, че над хиляда души са загубили живота си.
Разрушиха бежанските лагери и разграбиха складовете за храна на хуманитарните организации. В резултат от това в Гома има голям глад, а откъсването му от останалия свят влошава още повече положението. Нашите енории са в центъра на сраженията. Епископията е осеяна с куршуми.
Преосвещеният епископ на Гома Тимотей (конгоанец, бел. ред.) и гръцкият духовник архим. Никифор (Компоти) не искат да изоставят паството си. Те са там, затворени в един хотел, засега в относителна безопасност, и се молят за прекратяване на войната. Миналата неделя отслужиха св. Литургия в хотела, със съвсем малко богомолци, защото движението по улиците е опасно. Негово Блаженство папата и патриарх на Александрия и цяла Африка Теодор е в постоянна връзка с епископа на Гома Тимотей, както и с другите архиереи на патриаршията в ДР Конго. Бог да помогне на всички хора, които сега са подложени на това жестоко изпитание“.
Християните в Демократична република Конго са 40% от населението на страната. Повечето са римокатолици и протестанти, но има и много голяма православна общност. Православната църква в страната е официално основана през 1972 г. от емблематичната фигура на покойния мисионер о. Хризостом Папасарантопулос (1903-1972), а особен разцвет преживява благодарение на дейността на друг минионер – неуморния о. Козма Григориат (1942-1989). Тези движения обаче са осъществени в най-южните провинции на страната (с център градовете Кананга и Колоса).
Хуманитарни екипи помагат за облекчаване на претоварените болници. Затруднено е и погребването на вече най-малко две хиляди убити, а непогребаните тела повишават опасността от зарази. Конго е една от страните с най-голям недостиг на храна, а седем милиона души се нуждаят от хуманитарна хранителна помощ, за да оцелеят.
Конго е най-богатата страна на ресурси в цяла Африка и се нарежда сред първите в света. Икономисти изчисляват, че стойността на минералните залежи в страната се равнява на 24 трилиона долара. В същото време тя е най-бедната страна в света, с най-нисък брутен вътрешен продект на глава от населението.
Изданието Тhe Moscow Times споменава мимоходом и участие на България в постоянно ескалиращата през последните години криза в Конго, когато в статия от 2024 г. пише, че „… тъй като международното внимание е заето от войните в Украйна и Газа, интересът към кризата тук е слаб и няма надежда за подкрепа от страна на Запада. В началото Източноафриканската общност изпрати малко войници, но съюзът бързо се разпадна. Дори мироопазващите сили на ООН събират багажа си, за да напуснат. Конго отчаяно се нуждае от помощ, а единствените групи, които желаят да се намесят, са руски и други наемници, които обикалят, за да видят какво могат да спечелят. Все по-често се оказва, че сложна мрежа от военни и търговски участници от Русия, Китай, Обединените арабски емирства, САЩ, Франция, България и Румъния, чиито интереси на хартия не би трябвало да се припокриват, работи заедно, за да се извлече максимална полза от този добив“.