Сръбската православна църква учреди нова своя епархия за Великобритания и Ирландия със седалище в Лондон. Досега Британските острови, съответно Великобритания и Ирландия, бяха част от Британско-скандинавската епархия на СПЦ. Но с решение от месец май 2024 г. православните сръбски църковни общини на Скандинавския полуостров се обособиха в Скандинавска епархия със седалище в Стокхолм, а общините на Британските острови бяха вкючени в новоучредената Британско-ирландска епархия. За неин епископ (в СПЦ епархийските архиереи носят титла епископ и митрополит според важността на епархията, б. а.) беше избран доскорошният Йегарски епископ Нектарий, викарий на Сръбския патриарх. Неговото въдворяване в епархията извърши лично патриарх Порфирий, придружаван от архиереи на СПЦ. Днес патриархът отслужи света литургия в храма „Св. Сава“ заедно със сръбските архиереи, с епископите Сурожки Матей (РПЦ-МП), Богданийски Анастасий (РумПЦ) и много други клирици, сред които и представители на Цариградска вселенска патриаршия и на Македонската православна църква.
По повод на въдворяването на сръбски епископ за Великобритания и Ирландия крал Чарлз Трети е изпратил нарочно послание, в което подчертава: „Искрено се надявам, че създаването на тази нова епархия ще допринесе за обновяване и задълбочаване на трайните връзки между Сръбската православна църква и Англиканската църква, както и между нашите народи“. Той припомня за своето посещение в Сърбия през 2016 г. и за срещата си с тогавашния Сръбски патриарх Ириней.
По време на пребиваването си в британската столица патриарх Порфирий се е срещнал и с Кентърбърийския архиепископ Юстин (Джъстин Уелби).
Смята се, че около четиридесет хиляди православни сърби живеят в Лондон и околностите му. Повечето сърби се заселват в Лондон след Втората световна война. Това са предимно военни и политически емигранти, съюзници на британската армия, избягали от родината си, където е установен комунистически режим. След войните от 90-те години притокът на сърби, бягащи от трудностите, причинени от разпадането на Югославия, се увеличава.
Сърбите в Лондон се събират в своята катедрала „Св. Сава“, построена през 1903 г. като англиканска църква, посветена на св. Колумб. По-късно е преустроена за православни богослужения. Освещаването е извършено през 1952 г. от св. Николай, епископ Жички и Охридски. Сградата е много просторна, украсена е със стенописи, които са предимно копия на стенописите в сръбски манастири от 13 в. от района на Косово и Метохия.
Особено ценен е иконостасът, изработен от орехово дърво и богато украсен с икони. В храма има два трона, също украсени с резби от орехово дърво. Едният е предназначен за архиерея, а другият за кралското семейство. Освен членовете на сръбското кралско семейство, живели в изгнание в Лондон, през 1945 и 1957 г. кралица Елизабет Втора е седяла на кралския трон при кръщението на княз Александър, син на сръбския крал в изгнание Петър Втори.
Към катедралния храм „Св. Сава“ има неделно училище, хор, фолклорна школа и др.