В Богданския манастир „Св. Никола“ в Сучава, Румъния, се открива нов дом за възрастни хора, който ще се помещава в обновени помещения на св. обител. Сградата на социалната институция ще бъде осветена на 20 октомври.
Откриването на старческия дом не е случайност, а резултат от две десетилетия дейност в подкрепа на възрастните хора, която монашеското братство развива. Още през 1995 г. в близост до манастира е изградено християнско благотворително селище „Покров Богородичен“, в което храна и подслон намират седемдесет възрастни хора без материална издръжка. Изграждането на новия дом е по инициатива на архиепископа на Сучава и Ръдуаци Калиник и работата по реновирането на сградата, получаването на лиценз и формирането на обучен персонал започва през 2022 г.
„Този дом е повече от физическо място за живеене на възрастни хора. Това е живо свидетелство за участието на архиепископията на Сучава и Ръдауци в живота на общността, прилагайки на практика християнските ценности на любовта, състраданието и солидарността“ – заявява игуменът на манастира о. Памво. „За нас това е празник на любовта към ближния и грижата за нуждаещите се. Всички, които прекрачат прага на манастира, ще усетят топлината и благословението, носени от молитвата и св. Причастие“.
В новия дом, обслужван от двадесет и шестима служители, ще живеят стотина възрастни хора, които ще имат съвременни условия за живот, ще получават физически грижи, но също и духовна и емоционална помощ, ще имат благоприятна среда за душевен мир и молитва.
Откриването на новия църковен дом, който не е изключение в северната ни съседка, е резултат от откритостта на Румънската православна църква към сътрудничество с всички институции, с които са изградени диалог и атмосфера на доверие.













