Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (49 Votes)

Screenshot 2024 09 30 234630Белгийският премиер Александър Де Кро остро критикува папа Франциск, който беше на тридневно посещение в Белгия, за прикриването на сексуалното насилие в Римокатолическата църква. Той се обърна към Римския понтифик с остра реч, необичайна за официални церемонии. Подчертавайки, че Църквата несъмнено има своето място „в нашата история и култура“, той добави: „Не можем обаче да пренебрегнем болезнените рани, които съществуват в римокатолическата религиозна общност и в обществото като цяло. Многобройните случаи на сексуални посегателства и насилствени осиновявания сериозно са накърнили доверието в Църквата“.

„Днес вече думите не са достатъчни, а трябват конкретни действия. Това е не само морално задължение, но и необходима стъпка за възстановяване на доверието. Човешкото достойнство трябва да има предимство пред интересите на институцията“ – каза той, и заключи: „За да можем отново да погледнем към бъдещето, Църквата трябва да се помири с миналото си“.

Папа Франциск заяви, че „изпитва срам“ за сексуалните престъпления на римокатолически клирици, скандалите за които разтърсват белгийското общество през последните три десетилетия. „Църквата трябва да се засрами и да поиска прошка. Тя трябва да успее да разреши този проблем с християнско смирение и да направи всичко възможно това повече да не се случва“, каза папа Франциск. „Братя и сестри, това е срам, срам, който всеки от нас трябва да изпитва, за да поиска прошка и да разреши проблема“, заяви още той.

Римокатолическата църква е критикувана, че прикрива извършителите, не защитава жертвите, оправдавайки се с необходимостта от „защита на църковния авторитет“. В края на 2023 г. беше излъчен документален филм с участието на тринадесет души, станали жертва на сексуално насилие от страна на клирици. Те разказват своите истории, натиска, на който са били подложени, за да мълчат, и призовават за реформи в Римокатолическата църква – за отмяна на целибата (безбрачието) на духовенството и премахването на табутата върху темата за сексуалните злоупотреби в средите на безбрачните клирици.

„Начинът, по който Църквата говореше за всичко това в миналото, е абсолютно неприемлив и отслабва моралния авторитет, от който тя има нужда, за да изразява позициите си пред обществото“, заяви Люк Селс – ректор на Римокатолическия университет в Льовен, който отбеляза през тази година своята шестстотингодишнина. Именно тази годишнина беше и основната причина за посещението на папата в Белгия.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dcwah 

Разпространяване на статията: