Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (79 Votes)

/imG 2303 copy scaled 1На 16 и 17 септември резиденцията на Коптския патриарх в манастира „Св. Бишой“, Вади ел-Натрун (т. е. Нитрийската долина), беше домакин на среща на представители на православните църкви по света с дохалкидонските или древните източни православни църкви. Това се случва след прекъсване от около тридесет и четири години от последната среща през 1990 г., по време на покойния Коптски патриарх Шенуда III. Целта на сегашната среща беше да се подготви подновяването на диалога между двете семейства църкви. По време на срещата участниците обсъдиха и редица верови и социални въпроси в областта на църковната грижа и служение под мотото „Христовата любов ни задължава“ (2 Кор. 5:14).

/imG 2301 copy scaled 1Всяка църква беше представена от по двама членове, които бяха от Константинопол, Гърция, България, Русия, Румъния, Кипър, Йерусалим, Сирия, Ливан, Армения, Полша, Египет, Еритрея и Албания. От българска страна като наблюдатели участваха Старозагорски митрополит Киприан и доц. д-р Мариян Стоядинов от Православния богословски факултет на ВТУ „Св. Кирил и Методий“.

Срещата беше открита с приветствие от Коптския патриарх Теодор II и послание от Вселенския патриарх Вартоломей, което беше прочетено от неговия представител, Халкидонски митрополит Емануил.

Участниците се договориха да продължат срещите и взаимните посещения през следващия период, за да подкрепят служението на православните църкви и да се справят със социалните предизвикателства, засягащи християнското семейство във всичките му форми. Съпредседателите ще посетят църквите в различните страни и ще ги запознаят с резултатите от богословския диалог към този момент.

Възобновяването на православно-дохалкидонския богословски диалог идва след прекъсването на диалога между коптите и римокатолиците, за което обяви Коптската църква със свое решение от м. март 2024 г. Като причина коптите изтъкнаха допускането на форма на благословение на еднополови двойки от страна на Римокатолическата църква.

Тази тема намери място и в съвместното комюнике след края на срещата, в което представителите на Православната църква и на Дохалкидонските църкви заявяват: „Нашите църковни семейства възприемат неразривния и изпълнен с любов съюз между мъж и жена в свещен брак като „велика тайна“ (Еф. 5:32), отразяваща връзката между Христос и Църквата, за разлика от някои съвременни подходи към брака. От този съюз възниква семейството, което се разглежда като единствената основа за раждането и възпитанието на деца според божествения план. Ето защо нашите църкви смятат семейството за „малка църква“ и му осигуряват подходяща пастирска грижа и подкрепа.

Нашите църкви категорично отхвърлят оправдаването на еднополовите отношения в рамките на т. нар. „абсолютна човешка свобода“, която причинява вреда на човечеството. Нашите църкви, като потвърждават пълната си вяра в човешките права и свобода, също така потвърждават, че свободата на сътвореното не е абсолютна до степен на престъпване и нарушаване на заповедите на Твореца“.

Също така в комюникето се отбелязва общото празнуване на Пасха през следващата година: „Тъй като през 2025 г. се навършват 1700 години от Първия вселенски събор в Никея, а християните по света ще празнуват Пасха на една и съща дата, представителите на двете семейства изразиха желанието си всички християни по света да празнуват Пасха, следвайки каноничната традиция на Никея и православната Пасхалия“.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dcwk4 

Разпространяване на статията: