Управляващата Грузия вече три мандата партия „Грузинска мечта“ на милиардера Бидзина Иванишвили се подготвя за избори в края на октомври, като програмата ѝ включва промени в Конституцията на страната. Те предвиждат забрана на опозиционните партии, забрана на „еднополовото партньорство“, признаване на сепаратистките Абхазия и Южна Осетия, и обявяване на православието за държавна религия.
Съдържанието на последната четвърта поправка дълго време беше държано в тайна и властта се ограничаваше до коментар, че тя засяга „защитата на идентичността и националните ценности“, но са нужни „още консултации“ преди да бъде обявена. Съдържанието ѝ беше разкрито от журналисти още преди да бъде официално обявена.
Грузинската патриаршия обаче не е доволна от перспективата да се откаже от гарантираната ѝ от конституцията независимост от държавата. Идеята толкова я изненада, че Грузинският синод се събра спешно да обсъди ситуацията, като демонстративно не покани управляващата партия на консултациите.
В конституцията на Грузия от 1995 г. е записана пълна свобода на религиозните убеждения и вероизповедания и същевременно се отбелязва „особената роля на Грузинската православна църква в историята на Грузия“, а също и че Църквата е независима от държавата. През 2002 г. между държавата и Грузинската патриаршия е подписано конституционно споразумение – конкордат, което още веднъж подчертава специалния статут на Грузинската църква и нейните права върху църковната собственост. Този статут напълно устройва грузинската йерархия и гарантира правата на патриаршията, като в същото време пази независимостта ѝ.
След заседанието митрополитите направиха неясно звучащо изявление, че са съгласни с „повишаването на ролята на Църквата и затвърждаването на това в конституцията“, но категорично не са съгласни с промяна на статута ѝ.
Въпреки това Иванишвили продължава да твърди в предизборните си срещи, че ще „укрепи позициите на Църквата в конституцията“, за да направи приемливи за традиционно силно религиозното население и останалите поправки, които на практика забраняват опозицията в страната.
Макар че в началото на идването си на власт Иванишвили открито заяви, че е атеист, днес той твърди, че е защитник на „традиционните християнски ценности“ и на „Грузинската църква, която постоянно е атакувана отвън“. С тази поправка неговата партия се надява да „спечели“ трайно Църквата на своя страна в политическия живот.
По информация на „Новая газета Европы“