Повече от триста молдовски свещеници заминаха на „поклонение“ в Москва, като всички техни разходи бяха поети. Организирането на духовниците е ставало по Viber, а за спонсор на цялото мероприятие молдовски медии назовават Илон Шор – бивш молдовски политик и банкер, осъден на петнадесет години затвор за крупно мошеничество, който през 2023 г. избяга в Русия, а през тази година получи руско гражданство. Във всяка епархия на неголямата Молдовска митрополия (МП) е имало по няколко доверени лица – от митрополит до дякони, които събират участници.
Свещениците пътуват с жените си и енориаши на три групи – през месеците август и септември, като първата от сто и двадесет души замина в края на август. Първата група от над сто души е била снимана от молдовска телевизия на летището в Кишинев и така става ясно за мероприятието, организирано от Московска патриаршия.
В Москва свещениците са участвали в „няколко религиозни конференции и са имали среща с високопоставени служители на Московска патриаршия“. Център на разговорите са били проблемите на Руската православна църква и гоненията срещу Украинската църква. Гостите от Молдова са били впечатлени с „царски приеми“ и богати трапези. Посетили са и най-големия завод за църковна утвар „Софрино“, където са получили подаръци за енориите си.
Накрая много от клириците са получили банкови карти МИР от поставената под санкции заради подкрепа на руската война в Украйна „Промсвязбанк“. Свещениците са получили банковите карти на церемония в Московската духовна академия. Всеки свещеник е подписал договор с банката, като на картата не е изписано неговото име, но сметката в банката е негова. Обещано им е, че всеки месец ще получават по 1000 евро „помощ за храмовете“.
Говорителят на Московска патриаршия Владимир Легойда заяви, че „поклонническите пътувания могат да имат много голямо въздействие“.
Стотиците свещеници са се съгласили на „безплатната разходка“, макар да признават, че самата процедура и формата на организацията са странни. „Много свещеници са объркани относно програмата и целта на посещението, тъй като поклонението не се вписва в никакъв празничен или религиозен контекст“ – отбелязва източник от Кишиневската митрополия, която отрича да е организатор.
Целта на начинанието е под благовиден предлог клириците да бъдат купени, за да влияят върху общественото мнение на предстоящите президентски избори в Молдова, в която Илон Шор участва чрез партия от Москва, и за референдума на 20 октомври за присъединяване на страната към Европейския съюз.
Посещенията на свещениците не е трябвало да стават публични, но след като местните медии разкриват, че стотиците билети са купени наведнъж от руска агенция, а от клириците се очаква да упражняват политическо влияние след завърщането си в критично важен за държавата момент, от пресслужбата на Кишиневската митрополия заявиха, че „посещенията нямат предизборни или политически цели, а целят да запознаят молдовските духовници с духовното и историческото наследство на православна Русия, укрепвайки братските връзки между двете православни църкви“.
От пресслужбата на Молдовската митрополия заявяват също, че „поклонничествата се организират за свещеници с ограничени ресурси, особено от бедните селски райони на Молдова, и не преследват политически цели“.
„Свещениците, които се завърнаха от Москва, отрекоха всякаква форма на финансова подкрепа от страна на техните домакини. Митрополията ще следи отблизо този случай и ще предприеме всички необходими мерки за предотвратяване на участието на духовници в политическа или предизборна дейност“, се казва в прессъобщение на Кишиневския митрополит.













