Мобилно меню

4.952 1 1 1 1 1 Rating 4.95 (250 Votes)

419050943 10233721820534391 8785807050979273006 nМосковският епархийски църковен съд обяви на 13 януари решението си по делото на отец Алексей Умински, като го лиши от свещенически сан. Днес беше третото заседание на съда, като о. Алексей не се яви на него. Според правилата на църковния съд, на третото заседание решението може да бъде взето и без присъствието на „обвиняемия“.

Според решението „… в съответствие с чл. 45, ал. 3 от Правилника за църковния съд на Руската православна църква (Московска патриаршия): се признава, че въз основа на Апостолско правило 25 отец Алексей Уминский подлежи на лишаване от сан заради нарушаване на свещеническата клетва (клетвопрестъпничество) – и по-точно, отказ да изпълни патриаршеското благословение да чете молитвата за Светата Рус на божествената Литургия“.

Решението е изпратено на патр. Кирил за одобрение.

Това е вторият московски свещеник, който е лишен от свещенически сан заради отказ да чете т. нар. „военна молитва“, включена на Литургията след руското нахлуване в Украйна. Първият беше о. Йоан Ковал, който, вместо за „победа“ се молеше за „мир“ (за него – тук). За разлика от о. Йоан Ковал, който не беше публична личност, о. Алексей Умински е известен в цялата страна проповедник, духовник с голям авторитет в Москва. Негови проповеди и статии са публикувани на различни езици. В негова защита беше изпратено отворено писмо до патр. Кирил, подписано от повече от десет хиляди души, сред които 29 свещеници и 12 дякони. Очаквано, тяхното писмо остана без внимание.

Властта държи на четенето на молитвата за „победата на Светата Рус“ по време на Литургията по две причини: първо, тя е израз на лоялност към политиката на Кремъл и подкрепящата го Московска патриаршия; в същото време, – тя е част от комплекса мерки, които се прокарват посредством Православната църква в Русия за милитаризиране на обществото. На РПЦ е отредена важната идеологическа роля да представя руската агресия срещу Украйна като метафизично събитие с религиозен характер и така да я оправдава.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/ddkcy 

Разпространяване на статията: