В Рождественското си послание Атински архиепископ Йероним казва:
„Обични братя и чеда в Господа, безспорен факт е, че през последните десетилетия празнуването на Рождество Христово губи значение за повечето хора. Домовете и магазините се украсяват все по-рано. Картината на празника е съставена от елхи, северни елени, лампички. И един мним дядо Коледа, облечен в ярък червен костюм. Телевизията настойчиво рекламира неясното „коледно настроение“. Чудо, което магически ще реши всичките ни проблеми. И ще ни донесе щастие на продължителните трапези, които са заменили божествената Литургия.
Великолепието на Рождество Христово обаче няма нищо общо с всичко това. И „чудото“ няма нищо общо със западното схващане за индивидуално щастие. Щастие, което задължително трябва да чувстваме. А за да го почувстваме, сме принудени да консумираме все повече и повече материални блага. Но това носи още повече празнота и депресия…
Чудото е раждането на Христос. Това, че Бог стана човек. И чрез Своето въплъщение Той започва в историята обновяването на света. Христос никога не е говорил за щастието в горните термини. Самият Той се е родил в бедност и мрак, защото е искал да покаже, че истинският смисъл се крие във връзката на човека с Бога. Ако тази връзка съществува, човек не се нуждае от всички тези фантасмагорични неща.
Комерсиалната експлоатация на празника противоречи на неговия смисъл. Търсенето на щастие в материалните блага е безполезно. Времето е критично.
И ние, християните, трябва в своя начин на живот да запазим истинското значение на Христовото Рождество. А именно, че Бог и човекът не са в конфликт.
Пожелавам на всички истинско и благословено Христово Рождество!













