Мобилно меню

4.9473684210526 1 1 1 1 1 Rating 4.95 (171 Votes)

3C8P9424В публичното пространство се появи новина за евентуална визита на Московския патриарх Кирил в Швейцария. Посещението щяло да бъде с цел „разговори със ССЦ“, а патриархът щял да пристигне с частен самолет. Визитата не беше огласена официално, което породи множество коментари. Малко по-късно говорител на Световния съвет на църквите съобщи, че такова посещение няма да има, без да се уточняват причините.

Патр. Кирил вероятно наистина ще търси начини да преодолее изолацията си от останалите християнски лидери в Европа, които отправиха множество призиви към него за християнска реакция на войната в Украйна. Според руския богослов и публицист Сергей Чапнин това, че Руският патриарх не намери в себе си сили да осъди войната в Украйна, сложи край на неговата репутация. „Това е позор не само за патриарха, но и за цялата Руска православна църква. Трудно ще се преживее този позор“, написа в профила си във фейсбук Сергей Чапнин.

Преди няколко дни Московска патриаршия съобщи, че от 31 август до 8 септември, се очаква официално посещение на делегация на РПЦ за Деветата асамблея на ССЦ в Карлсруе, Германия. Делегацията на РПЦ от двадесет и двама души ще бъде водена от Волоколамския митр. Иларион (Алфеев). В нея ще участва и Запорожкият и Мелитополски митр. Лука от УПЦ, одиозна личност, но предпочитан заради прокремълската му реторика. Неговото включване в състава на делегацията показва, че митр. Иларион ще използва форума на ССЦ за поставяне на темата „Украйна“.

422В началото на март, след руското нахлуване в Украйна, генералният секретар на ССЦ проф. прот. д-р Йоан Саука (румънец) изпрати писмо до патр. Кирил, в което го призова да посредничи пред Владимир Путин за прекратяване на войната в Украйна. Патриархът му отговори с раздразнение, излагайки официалната гледна точка на Кремъл, според която Украйна не съществува като самостоятелна държава и народ, а е само поле за метафизична битка между Русия и „Запада“.

„Както знаете, този конфликт не започна днес. Моето твърдо убеждение е, че неговите инициатори не са народите на Русия и Украйна, които произлизат от един киевски купел, и са обединени от обща вяра, общи светии и молитви и споделят обща историческа съдба. Произходът на конфронтацията е в отношенията между Запада и Русия… Непрестанно се моля Господ със силата Си да помогне за установяването на траен и основан на справедливостта мир възможно най-скоро… Изразявам надеждата си, че дори в тези тежки времена, както е било през цялата му история Световният съвет на църквите ще може да остане платформа за безпристрастен диалог, свободен от политически предпочитания и едностранен подход“.

Прот. Йоан Саука отговори с остро публично изявление, в което призова за „… незабавно прекратяване на безразборните атаки, за зачитане на международните хуманитарни принципи и даденото от Бога човешко достойнство и права на всяко човешко същество, както и за прекратяване на огъня и преговори, които да сложат край на този трагичен конфликт“.

„Вие сте две нации с две международно признати независими земи“, написа той. „И все пак вие сте и винаги ще бъдете нации-сестри“. „ССЦ продължава да бъде отворена и безопасна платформа, където хората се срещат, споделят информация и се изслушват един друг, дори и да не са съгласни помежду си. Правим всичко възможно да бъдем посредник, който носи мир, единство и помирение“, каза той. „Моля, помогнете ни да постигнем това“.

Междувременно все по-силни стават гласовете ССЦ да изключи Московската патриаршия от състава си, защото тя нарушава основните принципи на организацията да съдейства за разбирателството между народите и мира в света, като оправдава войната в Украйна като „метафизична“ битка между добрите руснаци и заблудените от техните врагове украинци. Разпространява се петиция за изключването на РПЦ от Световния съвет на църквите. Руската църква има силно и традиционно присъствие в ССЦ още от времето на комунизма. Тогава нейното участие в тази международна структура беше толерирано от атеистичната власт заради външно-политическите интереси на СССР и за нуждите на пропагандата. За Московска патриаршия участието в ССЦ е от голямо значение и днес, за да може да излезе от изолацията си в християнския свят, и нейното изключване от тази организация ще се отчете като провал.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/8r38a 

Разпространяване на статията: