Мобилно меню

4.9766081871345 1 1 1 1 1 Rating 4.98 (171 Votes)

download 1Св. Синод на Гръцката църква осъди руското военно нахлуване в Украйна и призова за дълбока молитва през Великия пост за подложените на изпитание, за преследваните и жертвите на руската агресия. Св. Синод чувства дълг да осъди насилственото нахлуване на руските войски и войната в Украйна и да издигне глас на протест за всички жертви на войната и всички преследвани. „Скърбим за убитите, но и за онези, които все още са подложени на изпитание и са преследвани“, заявяват гръцките архиереи.

Ето и целия текст на изявлението:

„Постоянният Свети Синод на Гръцката църква с чувство за отговорност пред Бога и църковната общност на заседанието си на 14 март 2022 г. се запозна с трагичните събития от войната в Украйна.

Светият Синод, след като беше уведомен от Негово Блаженство Атинския и на цяла Гърция архиепископ г-н Йероним за писмата, които е изпратил до Негово Блаженство Киевския и на цяла Украйна митрополит г-н Епифаний и до Негово Блаженство Московския и Руски патриарх г-н Кирил, както и за неговите разговори с компетентните органи на Министерството на имиграционната политика, за да бъде оказана помощ на бежанците от войната, реши отново да се обърне към свещения клир и благочестивия православен народ, изразявайки своята скръб и мъка заради разрушителната война, която се води срещу Украйна.

Светият Синод се чувства силно задължен да осъди насилственото нахлуване на руските войски и войната в Украйна и да издигне гласа си в знак на протест заради всички онези, които не е трябвало да бъдат жертви на войната, и заради всички преследвани. Скърбим за убитите, но и за онези, които все още са подложени на изпитания и са преследвани.

Войната не е нещо ново в човешката история, но това не я прави по-малко отвратителна. Нашият Господ Иисус Христос отрича и осъжда насилието във всичките му форми. Всъщност Той никога не е използвал насилие срещу човешки същества, дори когато Самият Той го е претърпял по различни начини.

От православна гледна точка никакво събитие, никакво предизвикателство, никакво преследване и никакъв предлог не могат да оправдаят жестокостта на войната, чийто характер предполага налагане на волята на силния върху слабия. По този начин се налага „правото“ на силния, което, разбира се, няма нищо общо с разбирането за справедливост, любов и свобода, които Христос проповядва.

Войната не само не решава проблемите, но действа мултипликативно, възпроизвеждайки и захранвайки цикъла на насилие, омраза, болка, обезлюдяване, изгнание, глад и загуба на човешки живот, който ние като християни трябва да защитаваме и уважаваме.

Тези дни Украйна преживява ирационалността и жестокостта на войната. Бомбардирани са цивилни, има жертви дори сред децата, храмове и манастири са разрушени, жизненоважна инфраструктура и паметници с дългогодишно културно значение, бежанските тълпи отчаяно търсят пътища за бягство. Освен това съществува риск от ядрена катастрофа и нищо не пречи на войната да придобие глобален характер.

Отговорността на всички нас, православните християни, към тези катастрофални събития предполага усилена молитва и активно действие, защото и Основателят на нашата Църква, молейки се за нашето спасение, пое активна роля в историята, която Го доведе до Кръста и смъртта, за да възвести мира и да обедини разделеното преди, т. е. човека с неговия Създател и Бог.

Следователно ние сме длъжни за слава Божия да изпълняваме нашето служение. Гръцката църква вече предостави на разположение на държавата, в добро сътрудничество с компетентното Министерство на имиграционната политика, структурите на Атинската архиепископия и на епархиите, както и на благотворителните организации „Синипарксис“ ("Съвместно съществуване") и „Апостоли“ ("Мисия") за приемане на украински бежанци, особено на деца и непридружени непълнолетни. Освен това много епархии в сътрудничество с благотворителни организации събират хуманитарна помощ, която със съдействието на съответните организации ще достигне до пострадалите от войната.

В същото време нашата църква пое инициативата и на църковно равнище да отправи призив към съответните църковни водачи, за да се намесят ефективно пред светските управници от тяхната юрисдикция за прекратяване на войната.

Скъпи чеда,

Гръцката църква, както постъпи и в миналото по време на войната и насилственото нахлуване в Сърбия, Косово и в нашия Кипър, който кърви вече петдесет години, подчертава отново, че и в случая на инвазията в Украйна войната не може да разреши противоречията между хората, колкото и значими да са те на социално, национално или световно равнище. За съжаление в тези трагични събития се разкри нашият провал като хора и особено като християни, дори като църковни водачи, да живеем в мира, който Христос ни завеща: „Мир ви оставям, Моя мир ви давам“ (Йоан 14:27).

Ето защо ние отечески призоваваме както свещения клир, така и благочестивите вярващи на Църквата към сърдечна молитва към Господ на мира, Иисус Христос, за да просвети умовете на тези, които имат светската власт да вземат решения, за прекратяване на всякакви по-нататъшни военни заговори, за спасяването на хората и утвърждаването на мир в света.

Нека Божията любов води всички нас, особено тези, които са подложени на изпитанието на войната, така че да преминем през останалата част от светата и велика Четиридесетница в мир, покаяние и взаимопомощ, за да се удостоим да участваме в спасителното събитие на Възкресението на нашия Христос, цялостни и мирни."


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/8qyy8 

Разпространяване на статията: