Мобилно меню

4.7538461538462 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (65 Votes)

synodos 11 5 18След дълго прекъсване отново ще се състои поредният конгрес на висшите православни богословски школи. Този път той ще бъде в Солун, където основен домакин е Богословският факултет на Солунския Аристотелев университет. Откриването на конгреса е в понеделник, 21 май 2018 г., а работните дни са 22, 23 и 24 май.

Конгресът е под егидата на Константинополския Вселенски патриарх Вартоломей и има за тема „Светият и велик събор на Православната църква. Православното богословие в 21 век“.

В този най-висок форум на световното православно богословие ще вземат участие около 120 учени, представители на висшите православни богословски школи от Европа, Азия, Америка, Африка. Участниците са от 20 страни и представляват 25 отделни православни висши богословски школи. Сред тях този път ще има рекорден брой архиереи, които са университетски преподаватели или поне притежават докторска степен по богословие. В почетния комитет на конгреса са включени седем от най-известните православни архиереи, които са видни богослови и университетски преподаватели:

Архиепископът на Тирана и цяла Албания д-р Анастасий (Янулатос), Пергамски геронт-митрополит академик Йоан (Зизиулас, КП), Американски геронт-архиепископ д-р Димитрий (КП), Солунски митрополит Антим (ГПЦ), Черногорски митрополит д-р Амфилохий (СПЦ), Диоклийски митрополит д-р Калист (Уеър, КП), б. митрополит на планина Ливан д-р Георгий (Ходр, Антиохийска патриаршия). Всички те ще прочетат и свои доклади по време на заседанията. Освен тях доклади ще изнесат митрополитите от юрисдикцията на Вселенска патриаршия Сасимски д-р Генадий, Прусенски д-р Елпидофор (професор в Солунския университет), Силиврийски д-р Максим, Милетски Апостол, Телмисоски архиепископ д-р Йов (Геча), Авидски епископ Кирил (Атински университет), Христуполски епископ д-р Макарий, както също Търговищенски митрополит д-р Нифон от Румънската православна църква (професор в Търговищенския университет) и Месинийски митрополит д-р Хризостом от Гръцката православна църква (професор в Атинския университет).

При откриването на конгреса ще бъде прочетено приветствие от патриарх д-р Вартоломей.

От българска страна в конгреса със свои доклади ще участват проф. Иван Ж. Димитров, доц. Светослав Риболов (СУ), доц. Мариян Стоядинов (ВТУ) и д-р Смилен Марков (ВТУ). 

Началото на тези богословски конгреси, събиращи представители на православните богословски висши школи от цял свят, е поставено през 1936 г. в Атина, където дейно участва и БФ на СУ. След това обаче идват годините на Втората световна война, после комунистическият „вавилонски плен“ на голяма част от православното богословие, за да започнат богословските православни школи отново да се организират в края на миналия век. Шестият конгрес се проведе в София от 5 до 10 октомври 2004 г. с домакин – Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Седмият се проведе скоро след това – през май 2006 г. в Йоенсу, Финландия, но оттогава вече 12 години не успяват да се организират школите и да проведат поредния си конгрес.

В Йоенсу румънските богослови са заявили желание да организират в северната ни съседка осмия конгрес, но това така и не се осъществи. Причината явно не е само недостигът на парични средства, но също така и отсъствието на постоянен съгласуващ орган в междуконгресния период, който да се грижи за редовните междуправославни богословски връзки. Защото макар академичните богослови да участват дейно в междуцърковния живот, включително и в подготовката на Светия и велик събор, в диалозите на Православната църква с другите вероизповедания и пр., все пак всяка подобна организация, за да е жизнеспособна, има нужда от постоянно съгласуване на своята работа на периодични срещи, където да разглежда своите цели и трудности, да споделя постижения и добри намерения.

Доклад на председателя на организационния комитет за шестия конгрес в София проф. Иван Ж. Димитров можете да видите тук.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/uxday 

Разпространяване на статията: