Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)
kletki.jpgРекторът на Папската пкадемия по естествознание монсеньор Игнасио Караско определи като особено важно и позитивно постижение откриването на техника за добиване на стволови клетки, без за това да се унищожават ембриони. Това пишат италианските медии. Академията е създадена през 1994 г. от папа Йоан Павел II с цел да се подпомагат медицинските и научните инициативи за “укрепване и възстановяване” на здравето, което да не е в разрез с християнските морал и ценности.
Японският учен Шиния Яманака от университета в Киото и американският научен изследовател Джеймс Томсън от университета в Уисконсин публикуваха своите резултати за това откритие в списание „Cell and Science”. И двамата автори са успели да получат стволови клетки, като са използвали клетки от кожа на хора. Изследователите наричат това откритие революционно, защото ще позволи на лекарите да създават стволови клетки със специфичния за пациентите генетичен код. По този начин се елиминира рискът за отхвърляне на трансплантираните стволови клетки. Откритието ще доведе до истински бум в изследванията върху стволовите клетки и тяхната роля за лечението на редица заболявания като злокачествените, диабет, болест на Алцхаймер и много други.

В обръщение към европейски медии монсеньор Караско отбелязва още, че това откритие показва сериозното отношение на много учени към “етичните възражения” на клонирането на човешки ембриони. “Самият факт, че два екипа учени независимо един от друг се впускат в решаване на този проблем, означава, че изследователите имат съвест”, заявява монсеньор Караско. Професор Лукас Кеннер от Института по клинична патология към университета във Виена и член на Папската академия по естествознание каза, че новото откритие показва липсата на бъдеще пред изследванията с ембрионални стволови клетки. Пред италиански всекидневник Кеннер заяви, че зад изследванията с ембрионални стволови клетки стоят идеологически мотиви и икономически интереси.



Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a4w9 

Разпространяване на статията: