Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (4 Votes)
2.gifВ Свето-Даниловския манастир в Москва се проведе кръгла маса по проблемите на катехизацията, организирана от Синодалния отдел за религиозно образование и катехизация в Русия и Патриаршеския център за духовно развитие на децата и младежите. В горещата дискусия по наболели църковни проблеми, свързани с подготовката за св. кръщение, взеха участие известни руски духовници-катехизатори с голям практически опит.

Наместникът на манастира архим. Алексий Поликарпов прочете приветствие от името на руския патриарх Алексий II, в което се казва: "Времето, в което живеем, е време не само за възстановяване на разрушени в миналото светини, но и време, когато нашите сънародници активно търсят пътя към храма. По този път на човека е нужен наставник, проповедник, добра дума и личен пример, който свидетелства за Истината". В посланието катехизацията е определена като "най-важна част от църковния живот". Подчертава се, че "от особено пастирско и педагогическо ръководство за навлизане в църковния живот" имат нужда не само тези, които ще приемат кръщение, но също и тези, които "са кръстени без подготовка, формално", което значително разширява полето на дейност на катехизаторите.

1.gifПрот. Димитрий Смирнов започна изложението си с не особено оптимистичното твърдение, че "от катехизация и въвеждане във вярата се нуждаят не само невъцърковените хора, но и огромно количество от свещеници, повече от половината". Според авторитетния руски свещеник общоцърковното отношение към катехизацията навява песимизъм: "няма разбиране за необходимостта от катехизация в Църквата".

По-голямата част от средствата се харчат както и преди за външното благоустройство на храмовете, а не за катехизационни школи и курсове. До този момент Руската църква няма свой телевизионен канал и радио, за да провежда чрез тях мащабна просветителска работа. Свещеникът разказа за катехизаторската работа, която провежда от 25 години в ръководените от него храмове. Опитът от тази работа го е убедил, че хората имат нужда при подготовката си не просто от запознаване с основите на християнския живот, но и от промяна в начина си на живот, за което особено помага въвличането им в милосърдна дейност. Докато се приеме общоцърковна концепция за катехизация, е необходимо, според него, да се издадат прости и достъпни книжки с азбуката на православието, да се работи в малки групи, да се използват интернет-форуми.

Пособие за катехизатори представи прот. Александър Зелененко от Санкт Петербург. Малката книжка, снабдена с видеоматериал, е предназначена за енорийска информация. Системата е представена като ноу-хау на Петербургската епархия - активни и образовани миряни са минали подготовка в Общодостъпния православен университет в северната руска столица и работят като консултанти-катехизатори в енориите. Към тях, а не само към продавачките на свещи човек може да се обърне с каквито и да е въпроси и този контакт може да се превърне в първа степен на катехизацията.

Участниците взеха решение да съгласуват усилията на различните катехизаторски центрове в страната, да поддържат темата актуална чрез пастирски семинари и свещенически конференции. Предстои Синодалната богословска комисия към Московската патриаршия да разгледа редица въпроси, свързани с подготовката за тайнството кръщение.

Благовест Инфо


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kyrr 

Разпространяване на статията: