Мобилно меню

4.8703703703704 1 1 1 1 1 Rating 4.87 (54 Votes)

SPCИзточници от Сръбската църква коментират, засега неофициално, вчерашното решение на Св. Синод на БПЦ да инициира преговори за признаване на каноничния статут на Македонската църква в качеството си на църква-майка. Според в-к „Политика“ темата е била обсъдена на заседание на Архиерейския събор на СПЦ, на което сръбски архиереи са заявили, че са „изненадани от решението на Българската патриаршия и са надяват, че Синодът в София ще остане на линията на каноничния ред на Църквата предвид това, че Охридската архиепископия начело с архиепископ Йован (Вранишковски) след неотдавнашната присъда на Европейския съд за правата на човека в Страсбург е законната канонична църква в този район“.

Тази информация обаче не отговаря на истината, тъй като Европейският съд за правата на човека нито има правомощия, нито претенции да се намесва във вътрешни за изповеданията въпроси. Решението на съда в Страсбург осъжда Македония да заплати 9000 евро на вероизповеданието, ръководено от архиеп. Йован (Вранишковски), тъй като е нарушено правото на тази организация да се регистрира. През 2009 г. македонският съд отказва поредна регистрация на църковната структура, която иска да се регистрира като автономна „Гръко-православна Охридска архиепископия към Печката патриаршия“. Сред мотивите на съда е, че става дума за организация, чиято автономия ще бъде само формална, а фактически ще се ръководи от Сръбската патриаршия, наследник на Печката патриаршия, която е неподвластна на законите на Р. Македония.

Хелзинският комитет, който защитава правата на Православната Охридска архиепископия на архиеп. Йован (Вранишковски), коментира решението на съда в Страсбург така: „Общественото мнение в държавата не бива да бъде защитавано в ущърб на малцинствата, а огромното значение, което има автокефалията на МПЦ за нейните вярващи, не оправдава предприемането на мерки, възпрепятстващи религиозната активност на ищеца. Именно на тази основа, имайки предвид необходимостта да се подкрепя религиозният плурализъм, в ситуация на конфликт между самите религиозни групи съдът в Страсбург изрично осъди предприемането на мерки, които ограничават свободата на събиране и изразяване в едно демократично общество“. 

Независимо от тези становища трябва да се каже, че гореспоменатите реакции, макар и неофициални, ясно сочат, че наистина този ход на МПЦ е изненадал сръбските владици. Вече се говори за ново активизиране на преговорите между СПЦ и Македонската църква за уреждане на спора. Проблемът се усложнява от факта, че в разговорите задължително трябва да участва и Православната Охридска архиепископия на архиеп. Йован, която е каноничната църковна структура в Македония, докато обществените настроения срещу нея са много силни. 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/ua984 

Разпространяване на статията: