Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (12 Votes)

17 09 08 am ceiso IMG 6939 12186b8f16От 6 до 10 септември в манастира „Бозе“, край гр. Сантия, обл. Пиемонт в Италия, се проведе Двадесет и петата научна конференция за православна духовност. Тазгодишната тема беше „Дарът на гостоприемството“. Нейната актуалност събра в манастира духовници и учени от тридесет и осем страни.

Тази година беше по-специална в много отношения – първо, навършват се двадесет и пет години от първата научна конференция в този манастир, и, второ – нейното откриване беше уважено от двама патриарси: Константинополският Вартоломей и Александрийският и на цяла Африка патриарх Теодор Втори. Също така гост на събитието беше и предстоятелят на Православната църква в Америка – митр. Тихон, който пристигна с още двама архиереи и няколко делегати. Участници в конференцията бяха още двама митрополити от Александрийска патриаршия: на Зимбабве Серафим и на Камерун – Григорий, еп. Силуан от Румънската патриаршия, който отговаря за Италия, Богородски епископ Матей – от Московска патриаршия, също наскоро пратен в Италия, еп. Астий от Албанската архиепископия и др.

Сред учените се открояваха проф. Хризостомос Стамулис от Аристотелевия университет в Солун, проф. Пол Майендорф от Православната семинария „Св. Владимир“ в Крестууд (Ню Йорк), проф. прот. Раду Бордеану от Питсбърг и др.

17 09 08 am ceiso IMG 6939 12186b8f16Самата научна конференция започна с поздравителни адреси по повод двадесет и петата годишнина, отправени от представители на всички поместни църкви. От името на БПЦ поздравление беше изпратено от Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний. В него нашият архерей посочи, че „Дарът на гостоприемството е дар на спасението, защото „… доколкото сте сторили това на едного от тия Мои най-малки братя, Мене сте го сторили“ (Мат. 25-40)“.

Владиката подчерта актуалността на темата в днешните сложни за Европа времена и отговорността на християните, които трябва да са пример за милосърдие и любов към ближния. Поздравлението на митр. Антоний беше прочетено от о. Стефан Паликаров – енорийски свещеник в БПЦО – гр. Милано, който беше участник в конференцията заедно с доц. д-р Костадин Нушев от Богословския факултет на СУ и Димитър Арнаудов.

Първото слово на конференцията беше на патр. Вартоломей, който говори за човека като гост и стопанин на земята. Игуменът на манастира „Бозе“ о. Енцо Бианки беше посветил своето изложение на Христовите думи „Странник бях, и ме приехте“ (Мат. 25:35). Сред другите доклади, представени на конференцията, бяха: „Гостоприемството в Устава на Бенедикт Нурсийски“ от Фотиос Йоанидис от Аристотелевия университет, Солун, „Подвигът на странничестното при св. Йоан Лествичник“, от монах Юстин от Синайския манастир „Св. Екатерина“ и др. Пол Майендорф изнесе доклад за литургическото разбиране на гостоприемството и общението, а Раду Бордеану говори за евхаристийното гостоприемство и предложи феноменологичен анализ на съвременното православно богословие.

17 09 08 am ceiso IMG 6939 12186b8f16

Бяха представени и изследвания върху странника и странничеството в руската православна традиция (Вера Шевцова), както и върху руската емиграция при новите обстоятелства (Надя Куценко). Игуменът на светогорския манастир „Симонопетра“ Елисей представи доклад на тема „Атонското гостоприемство и християнският етос“.

В деня на Рождеството на Божията майка – 8 септември, по традиция беше отслужена св. Литургия от архим. Атинагор от манастира „Св. вмчца Варвара“, който се намира в обл. Тревизо. Богослужението и песнопенията бяха изпълнени на различни езици. Уменията на българския протопсалт Димитър Арнаудов, който пя на пет езика, бяха оценени високо от всички присъстващи.

След св. Литургия беше отслужен трисагий за Людмила Савова – дългогодишен преподавател в Богословския факултет на СУ и редовен участник в богословските конференции в манастира „Бозе“. Г-жа Савова почина през пролетта на тази година.

Конференцията завърши с послание от о. Енцо Бианки, който, като дългогодишен игумен на манастира „Бозе“, ежегодно оказва християнско гостоприемство на духовници и богослови от цял свят, независимо от тяхната деноминационна принадлежност, предоставяйки им възможност да дискутират и да задълбочават изследванията си в областта на православната духовност.

* Снимки: Сайт на манастира „Бозе“, Италия


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/u3ddw 

Разпространяване на статията:

 

 

© 2005-2023 Двери БГ и нашите автори. За контакти с екипа - тук.
Препечатване в други сайтове - само при коректно посочване на първоизточника с добре видима хипервръзка. Всяка друга употреба и възпроизвеждане, включително издаване, преработка или излъчване на материалите - след изрично писмено разрешение на редакцията и носителите на авторските права. 
Двери спазва етичния кодекс на българските медии, както и политика за защита на личните даннни на посетителите.